REGION

Mogu li milijarde evra koje „donosi“ Ursula Srbima da – „prelome mozak“

Ne postoje novci koji bi mogli da promene stav Srbije povodom uvođenja sankcija Rusiji. Uz to, deo od milijardu i po evra, koliko iznosi „plan rasta“ EU koji pripada Srbiji veoma je mali u odnosu na ono što bi Srbija izgubila ako bi u ovom trenutku uskladila spoljnu i bezbednosnu politiku sa Briselom.
Sputnik
Ursula fon der Lajen stiže u posetu regionu, u Briselu znanom kao Zapadni Balkan, između ostalog, sa paketom od šest milijardi evra, poznatim kao „plan rasta“. Od toga, Srbiji bi trebalo da pripadne milijardu i po evra, ako „zasluži“.
I tu dolazimo do pitanja (a odgovore svi znaju) kako Srbija može da zasluži milijardu i po evra, šta treba da uradi?
Prema onome što zapadni mediji pišu moglo bi se naslutiti o čemu se radi – „plan rasta“ predviđa da bude iskorišćen, kako se navodi, za borbu protiv kineskog i ruskog ekonomskog uticaja u regionu. A što se Srbije tiče, naglasak se stavlja na to da naša zemlja nije uvela sankcije Rusiji, te da će usklađivanje sa spoljnom i bezbednosnom politikom Brisela sasvim sigurno biti jedna od glavnih tema kada Ursula fon der Lajen stigne u Beograd.

Simbolična suma u zamenu za sankcije Rusiji

Za EU, bogatu i koja u svojim fondovima ima mnogo novca, suma koju je Brisel odvojio za Balkan je isuviše mala. Uz to, suma koja je predviđena za Srbiju biće rastegnuta do 2027, od čega veći deo podrazumeva kredite, smatra novinar Žarko Rakić.
„Ukoliko želite da zaista pomognete „demokratski razvoj“ država koje će Ursula fon der Lajen posetiti za tri dana, koliko joj traje turneja po našim krajevima, mislim da se radi o više nego simboličnoj sumi novca“, komentariše on.
Rakić kaže da je usklađivanje spoljne i bezbednosne politike tema koja se pokreće uvek kada u Briselu izgube osećaj za neke važnije teme i poteže se kada joj nije ni mesto ni vreme.
„Razumeo bih da je Srbija zaista pred vratima ulaska u Uniju. Ali, pitanje je usklađivanja i u drugim sektorima života. Ne možete tražiti da Srbija potpuno uskladi spoljnu politiku sa spoljnom politikom EU, a da se EU prema Srbiji odnosi kao maćeha. Tako da to u ovom trenutku ne dolazi u obzir“, kategoričan je naš sagovornik.
U ovom trenutku Srbiji je prioritet očuvanje nacionalnih interesa, a to baš i nije u skladu sa spoljnom politikom Brisela, dodaje Rakić.

Milijarde za priznanje Kosova

Aleksandar Lukić, istraživač iz Instituta za političke studije, saglasan je sa Rakićem da je pitanje očuvanja nacionalnih interesa Srbiji na prvom mestu. To je, kako kaže, pre svega, pitanje Kosova i Metohije. Kroz prizmu kosovskometohijskog pitanja, on posmatra i posetu Ursule fon der Lajen, kao i „pomoć“ koju ona donosi.
On podseća da je na nedavno održanom samitu Berlinskog procesa stav Brisela bio da Balkan ima šest država. Taj stav podržava najpre Nemačka. Srpski stav je, pak, da se radi o pet država i jednoj teritoriji pod protektoratom UN.
„Pravo pitanje je, ako se već nude milijarde, koliko košta Kosovo? Da li košta milijardu i po, dve, tri… Mislim da „evropski put“, bez obzira na milijarde, koliko god ih bilo, podrazumeva, ili naše priznanje Kosova kao šeste države na tzv. Zapadnom Balkanu, ili odustajanje EU od tog stava“, smatra Lukić.
Dok se stav jednog od dvoje aktera ne promeni, vrtećemo se beskonačno u krug, kao hrčak u vrtešci, dodaje on.
„Kosovo je, dakle, pitanje svih pitanja i bez njegovog rešenja, na ovaj ili onaj način, pitanje pristupanja Srbije EU ne može se rešiti. Što se tiče milijardi, za mene Kosovo nema cenu, ono nije na prodaju. I mislim da ni jedna vlast u Srbiji neće priznati nezavisnost Kosova. Da bi neka vlast u Srbiji priznala Kosovo, mora bude silom nametnuta vlast“, zaključuje Lukić.
SVET
Ursula fon der Lajen pozvala da se razmotri mogućnost slanja migranata van EU
Pogledajte i:
Komentar