Jasno je da se u Beogradu, Srbiji, igra košarka najviše klase. Jasno je i da se mnogo ulaže, da su ekipe bolje nego prošle sezone. Jasno je i da su najjači timovi poput Real Madrida slabiji nego ranijih sezona.
Kada se sve to sabere, i na to dodaju prepune dvorane kada su Partizan i Zvezda domaćini, dobije se činjenica da su srpski klubovi pravi hit ovogodišnjeg izdanja Evrolige.
Pre svega je jak utisak ostavila Crvena zvezda koja je trenutni lider i prva je na tabeli. Ima tri pobede i poraz iz četiri utakmice, a lako je moglo da se dogodi da bude i savršen skor 4-0 da prste nisu umešale sudije i čak sedam grešaka u poslednja dva minuta epskog dvoboja sa Barselonom.
Crveno-beli su se u prvom kolu namučili protiv novajlije Pariza, ali su uz sjajno šutersko veče Nemanje Nedovića stigli do trijumfa. Potom je usledila pobeda nad Baskonijom kod kuće, pa veliki skalp nad Fenerom u gostima, dok je Barselona pobegla sa giljotine u Beogradu.
Ispostaviće se da je taj duel obilovao sudijskim greškama, čak je i Evroliga to morala zvanično da prizna, pa navijači crveno-belih svakako imaju za čime da žale.
Crveno-beli ubiraju plod odlične igre Džoela Bolomboja, tim dobro funkcioniše, Kodi Miler-Mekintajer igra na očekivanom nivou i hrani ekipu sa šest asistencija u proseku, Nemanja Nedović šutira, čini se, nikada bolje, tako da Zvezda za sada plovi na pravi način evroligaškim vodama.
Crveno-beli sada imaju težak raspored, prvo gostuju Real Madridu, a onda igraju protiv Žalgirisa u Kaunasu, pa dočekuju prvaka Evrope Panatinaikos. Pravi ispit i lakmus papir da vidimo koliko može Zvezda protiv najjačih timova na papiru i po budžetu.
Partizan je sa druge strane počeo sa dva poraza, ali je onda povezao dva trijumfa i već se nalazi u gornjoj polovini tabele. Sa tendencijom da još raste.
Crno-beli u narednom kolu čekaju Virtus, zatim igraju i protiv Monaka na svom terenu, pa gostuju Fenerbahčeu koji ima problema sa povredama Skotija Vilbekina i Marka Gudurića.
Crno-beli su letos promenili ceo tim, ali se čini da je ekipa kliknula i pre nego što se to očekivalo. Sada su se u tim priključili i Ajzea Majk koji igra na poziciji četiri, kao i Duejn Vašington koji je imao putešestvije do NBA i nazad, tako da je tim Željka Obradovića još jači.
Partizan
© Foto : ABA liga / Dragana Stjepanović
Partizanu ide raspored na ruku, igraće dosta utakmica u Beogradu u narednom periodu, a zna se kakav domaći teren imaju crno-beli.
Napravio je Obradović strukturu tima, Isak Bonga dominira u svim segmentima, Karlik Džons, Frenk Nilikina i Ife Lundberg se bave organizacijom napada, dok se ispod koša dokazao Tajrik Džons. Brendon Dejvis je sa druge strane dobro počeo, ali kao da je u padu forme.
Partizan gledano timsku statistiku ima četvrti najbolji napad i daje 86,3 poena po meču, a ispred su samo Bajern, Monako i Panatinaikos.
Crno-beli su i drugi po broju asistencija što je neverovatna razlika u odnosu na prošlu sezonu kada su bili jedna od najgorih ekipa u sezoni po tom parametru.
Interesantno je i da je Partizan druga najbolja trojkaška ekipa do sada, ali još je interesantnije da je na trećem mestu Crvena zvezda.
Kada smo kod trojki, Bonga je na deobi drugog mesta najboljih šutera van 6,75. Košarkaš Partizana daje 2,8 trojki po meču, isto kao Tamir Blat iz Makabija, dok je na prvom mestu Šabaz Nejpir iz Bajerna sa 3,3.
Da li gledamo brojke ili utisak, svejedno je, rezultat je isti: Crvena zvezda i Partizan se žestoko pitaju na startu ove sezone Evroige.
Tek će biti zanimljivo!