„Želeo bih da kažem ukratko, ali situacija u evropskom energetskom sektoru je trenutno teška“, rekao je on.
Prema njegovim rečima, vlasti EU uništile su temelje konkurentnosti ekonomija zemalja unije odustajući od isporuka gasa iz Rusije iz ideoloških razloga.
„Nekada je postojala čvrsta osnova evropske ekonomije, ona bi mogla biti globalno konkurentna. Zasnivala se na dva stuba: postojanju moćnih tehnologija i pristupu jeftinim prirodnim resursima sa istoka (iz Rusije). Poslednjih godina u Briselu su donete određene odluke i uništena je osnova jake ekonomije“, rekao je on.
Kako je naveo, glavni problem je to što donosioci odluka na nivou EU „pitanja isporuka energenata razmatraju na osnovu ideologije“.
Mađarski ministar naveo je da Mađarska nije zabrinuta zbog mogućeg zaustavljanja tranzita gasa iz Rusije preko Ukrajine, jer ima alternativne opcije.
„Shvatamo da se sporazum o tranzitu gasa između Rusije i Ukrajine bliži kraju. Mnogi nas pitaju da li je to problem za Mađarsku? Hoću iskreno da kažem – ne, to nije problem za nas. Nismo zabrinuti. Zašto? Zato što smo pre nekoliko godina bili dovoljno hrabri da izgradimo alternativni put do ‘Turskog toka’“, istakao je on.
Prema njegovim rečima, „Turski tok“ će pomoći evropskim zemljama u snabdevanju energentima u slučaju da Ukrajina nastavi da isporučuje gas iz Rusije.
„Pre nekoliko godina izgradili smo alternativni put: gas kroz ‘Turski tok’ teče iz Rusije u Tursku i na kraju u Mađarsku. Ova alternativna maršruta mogla bi pomoći ne samo Mađarskoj, već i drugim zemljama Srednje Evrope ako se ove zemlje suoče sa ozbiljnom situacijom u smislu prekida tranzita kroz Ukrajinu“, naglasio je on.
Sijarto je primetio i da Rusija, za razliku od zemalja EU, dobronamerno sarađuje u energetskom sektoru.
„Došao sam ovde, jer je pouzdano energetsko snabdevanje moje zemlje nemoguće bez saradnje sa Rusijom. Zašto? Zbog nedostatka solidarnosti u Evropi. Nijedna evropska država nije nam u prošlosti pomogla da diverzifikujemo naše izvore energije i rute. I naša saradnja sa Rusijom u oblasti energetike je časna, a oni (Rusija) su nam pouzdani partneri, za razliku od nekih evropskih i drugih partnera“, rekao je on.
Sijarto je ocenio da će snabdevanje Mađarske gasom biti nemoguće ako Budimpešta odbije da sarađuje sa Rusijom u ovoj oblasti.
„Ako odbijemo da sarađujemo sa Rusijom i budemo sarađivali sa nekom drugom zemljom, isporuke gasa u Mađarsku će biti nemoguće, jer nedostaje infrastruktura“, ocenio je on.
Osim toga, odustajanje od energetske saradnje sa Moskvom će dovesti do dodatnih troškova za Budimpeštu, dodao je ministar.
Sijarto je podsetio da mađarska vlada nastoji da štiti nacionalne interese, a saradnja sa Rusijom odgovara ovom principu.
Međutim, spoljne sile vrše politički pritisak na Mađarsku da je primora da prekine saradnju sa Rusijom u oblasti energetike.
„Naravno da postoji politički pritisak na Mađarsku. Žele da prekinemo energetsku saradnju sa Rusijom. O tome nema sumnje. Možda znate da je Mađarska jasno rekla: ako Evropska unija uvede sankcije gasnoj, naftnoj ili nuklearnoj industriji Rusije, mi ćemo iskoristiti pravo veta. Stoga, trenutno nema sankcija na snabdevanje gasom i nuklearnim gorivom. Delujemo veoma odlučno. Sa Republikom Slovačkom predstavljamo izuzetan slučaj, to se tiče nafte“, rekao je ministar.
Ukrajinski lider Vladimir Zelenski u avgustu je izjavio da niko neće potpisivati sporazum sa Rusijom o produženju tranzita ruskog gasa kroz Ukrajinu, koji ističe krajem 2024. godine. Savetnik šefa kabineta Zelenskog Mihail Podoljak rekao je da će Ukrajina obustaviti tranzit ruske nafte i gasa u zemlje EU od 1. januara 2025. godine.
Sanktpeterburški međunarodni gasni forum održava se od 8. do 11. oktobra u Sankt Peterburgu.
Pogledajte i: