Obaveštenje o blokiranju pojavilo se na ekranu prilikom prijavljivanja u aplikaciju u sredu. Svi video-snimci agencije takođe su nestali iz pretrage na platformi.
Za 2,5 godine rada, nalog je sakupio 2,2 miliona pratilaca, skoro 50 miliona lajkova, a najpopularniji video imao je 50 miliona pregleda. Istovremeno, pojedini snimci sa zvaničnim izjavama predsednika Rusije Vladimira Putina ili predstavnika Ministarstva odbrane Igora Konašenkova su ili u potpunosti blokirani ili je uklonjen zvuk, uz tvrdnju da su informacije u njima navodno netačne.
Nalog RIA Novosti više puta je pominjan u člancima u zapadnim medijima kao primer uspešnog rada agencije na promociji ruske agende pod sankcijama.
TikTok je, takođe, bez obaveštenja blokirao tri arapska naloga RT-a, javio je sajt RT na engleskom.
U utorak uveče bez objašnjenja su nestali i nalozi RT Arabik, RT onlajn i RT njuzrum, kao i španski nalog Aktualidad RT.
Zaharova: U pitanju politički pritisak
Komentarišući blokiranje naloga na Tik-toku, portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova rekla je da ne postoji nijedna sudska odluka i da je u pitanju politički pritisak.
„Malo je verovatno da će direktor Tik-toka biti pozvan u Kongres da razjasni zašto ruski kanali nestaju. Oni ove teme koriste samo kada im je to od koristi. Trenutno im je od koristi da domaćoj publici pokažu da se bore za čistoću svojih izbornih procesa, pa prozivaju direktora Tik-toka. Ali u isto vreme, ako nestaje desetine medijskih kanala, oni ne čine ništa slično“, primetila je diplomata.
Ona je napomenula da je potrebno razjasniti okolnosti i insistirati da se ovi kanali vrate u emitovanje.
„Nema nijedne tužbe, nijedne sudske odluke koja bi ukazivala na bilo kakve zahteve. To čak nije ni lična ocena, već isključivo deo političkog pritiska SAD koji oni vrše na odgovarajuće zemlje i kompanije“, zaključila je Zaharova.
Nalozi Sputnjika i RT internešenal blokirani su 21. septembra nakon uvođenja novih sankcija SAD protiv ruskih medija.
Pogledajte i: