„Rusija se nije samo razvila u dominantnog međunarodnog proizvođača nuklearnih elektrana. Osim toga, ova zemlja igra ključnu ulogu u isporukama goriva i usluga, uključujući iskopavanje uranijuma, preradu uranijuma i proizvodnju gorivnih elemenata za vodene energetske reaktore (VVER)“, navodi se u izveštaju koji je sastavio tim međunarodnih stručnjaka predvođenih ekspertom za nuklearnu energetiku Majklom Šnajderom.
U dokumentu se navodi da u EU postoji 19 agregata proizvedenih po VVER tehnologiji još u sovjetsko doba, dok ih u Ukrajini ima 15. U poređenju sa 2021. godinom, 2023. godine povećan je udeo ruskih isporuka goriva i povezanih usluga u EU.
„Napori da se smanji ili eliminiše zavisnost od Rusije u oblasti prirodnog uranijuma, usluga njegove prerade i obogaćivanja verovatno će povećati troškove“, navode autori izveštaja.
Prema njihovim rečima, međuzavisnost Rusije i njenih zapadnih partnera ostaje značajna. Konkretno, dobavljači komponenti francuskog proizvođača turbina „Arabel“ „nemaju stranih kupaca osim ‘Rosatoma’“. Takođe su uočene slične poteškoće među proizvođačima tehnologija za kontrolu i merenje u Nemačkoj, ocenjuje se u izveštaju.
„Tesna industrijska i tržišna međuzavisnost ruske nuklearne industrije i njenih zapadnih predstavnika bar delimično objašnjava neodlučnost Evrope da uvede sankcije nuklearnom sektoru“, smatraju autori.
Američki predsednik Džozef Bajden potpisao je u maju zakon o zabrani uvoza uranijuma iz Rusije. Komentarišući ovaj zakon, „Rosatom“ ga je nazvao diskriminatornim i netržišnim. Takve odluke, koje imaju politički podtekst, destruktivne su za održivo funkcionisanje globalnog tržišta roba i usluga nuklearnog gorivnog ciklusa, navela je državna korporacija. U „Rosatomu“ su istakli da korporacija čvrsto drži svoju poziciju svetskog lidera u nuklearnoj tehnologiji i da će nastaviti da razvija odnose sa inostranim partnerima zainteresovanim za dugoročnu saradnju.
Pogledajte i: