On je istakao da ove jedinice preduzimaju mere na unapređenju odbrambenih linija, pre svega u inžinjerijskom smislu, kako bi se maksimalno otklonila mogućnost iznenadnog napada, uključujući i upotrebom teške vojne tehnike.
„Istovremeno se posebna pažnja poklanja povećanju efikasnosti sistema za sveobuhvatno suzbijanje bespilotnih letelica i protivdiverzionih dejstava“, rekao je Volfovič.
Provokacije iz Poljske i Ukrajine
Prema njegovim rečima, Savet bezbednosti Belorusije primećuje stalne provokacije i razne incidente, pre svega na državnoj granici zemlje i Savezne države od strane Ukrajine, Poljske i baltičkih zemalja.
Kako je naveo, jedan od najnovijih i najupečatljivijih primera je upad ukrajinskih bespilotnih letelica na teritoriju Belorusije, od kojih su neke oborile protivvazdušne snage zemlje.
„Ostali ciljevi predati su Rusiji da ih prati i takođe ih je uspešno uništila ruska PVO“, precizirao je Volfovič.
Sva ova dejstva prate razne dezinformacije na internetu. Njihov cilj je poznat – da zaoštre društveno-političku situaciju i poseju uznemirenost među stanovništvom, napomenuo je on.
On je dodao da Poljska i baltičke zemlje dodatno zaoštravaju situaciju na državnoj granici Belorusije, jer je direktno u blizini granice na poljskoj teritoriji raspoređena grupa od osam hiljada ljudi.
„Poljska i baltičke zemlje ne prestaju da eskaliraju situaciju na državnoj granici. U Poljskoj je, pod izgovorom jačanja njene bezbednosti, u okviru operacije ‘Bezbedno Podlasje’ raspoređena grupa od do 17 hiljada ljudi, od kojih je osam hiljada direktno na našim granicama. U Poljskoj i baltičkim zemljama značajno je porastao broj borbenih tenkova i borbenih oklopnih vozila različitih tipova. Iako neznatno, povećan je i broj artiljerijskih sistema, borbenih aviona i helikoptera“, objasnio je Volfovič.
Osim toga, u Poljskoj se formira nova mehanizovana divizija i dve brigade.
Varšava je u cilju jačanja borbenog potencijala nacionalnih oružanih snaga od Sjedinjenih Američkih Država dobila više od 100 jedinica borbenih tenkova „abrams“, kao i kredit od dve milijarde dolara za kupovinu američkog naoružanja – višenamenskih lovaca F-35, raketnih sistema „hajmars“ i protivvazdušnih raketnih sistema „patriot“.
„Nemački vojni vrh takođe nastavlja rad na formiranju 45. tenkovske brigade nacionalnih oružanih snaga na teritoriji Litvanije. Postizanje njene operativne spremnosti predviđeno je u naredne tri godine“, istakao je državni sekretar.
Dezinformacije o prijemu Ukrajine o NATO
Volfovič je naveo da „usijane glave“ na Zapadu puštaju glasine o mogućnosti prijema Ukrajine u NATO u delovima.
„Evidentiraju se novi pokušaji Zapada da u Alijansu uvuku neke balkanske države, ali i zemlje postsovjetskog prostora. A neke ‘usijane glave’, verovatno da bi ispitale javno mnjenje, već puštaju glasine o mogućnosti prijema Ukrajine u Alijansu, čak i u delovima“, rekao je on.
Prema njegovim rečima, NATO nastavlja da promoviše svoju politiku neopravdanog širenja. Ako je 1989. godine organizacija uključivala 16 zemalja, 2024. godine ih je već 32. Ulazak Finske i Švedske u NATO Alijansa smatra jednom od etapa vojno-političkog pokrivanja Evrope i „popunjavanja karike koja nedostaje“ za formiranje potpunog istočnog krila Alijanse.
„U isto vreme, niko ne namerava da se zaustavlja“, naglasio je državni sekretar Saveta bezbednosti Belorusije.
Pogledajte i: