„Ako se kopa dublje, te pretpostavke padaju u vodu. Kako su zvaničnici ranije rekli, takvu diverziju mogao je da sprovede samo mali broj država. Privatna lica ne poseduju takve tehničke sposobnosti – morali su da podmetnu 1,5 tona eksploziva duboko, a zatim da ih daljinski dignu u vazduh. A sada nam se plasira verzija da su navodno neki ukrajinski aktivisti iznajmili jahtu i utovarili eksploziv na njega, a zatim zaboravili svoje lažne pasoše i ostavili tragove eksploziva“, objasnio je Šmit.
S tim u vezi, naveo je da sada postoje dve verzije priče – američko-norveška i takozvana ukrajinska, koju intenzivno plasiraju nemački mediji.
Premijer Mađarske Viktor Orban je krajem jula zvanično izjavio da su Amerikanci umešani u diverzije oko gasovoda, podsetio je poslanik. „Drugim rečima, ako lider jedne države daje takve izjave, znači da za to postoji osnov“, istakao je Šmit.
Kako je rekao, poslao je više od 300 zahteva nemačkoj vladi sa pitanjem da li su upoznati sa Orbanovom izjavom i da li su kontaktirali mađarsku vladu da saznaju detalje.
Vladin odgovor je svaki put bio prilično oskudan, napomenuo je nemački poslanik.
S tim u vezi, precizirao je da je u odgovoru Vlade saopšteno da su nemačke vlasti upoznate sa Orbanovom izjavom, ali da neće iznositi nikakve detalje vezane za istragu.
„Nakon ovoga, da bi odvratili pažnju javnosti sa te priče, pokušali su da skinu prašinu sa ukrajinske verzije“, zaključio je poslanik.
Podsetimo, ranije je portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova izjavila da temom istrage o diverzijama na gasovodima „Severni tok 1“ i „Severni tok 2“ Zapad skida sa sebe odgovornost.
Pogledajte i: