„Hrvatska je jednostavno nepouzdana zemlja za tranzit. Od početka (sukoba u Ukrajini) podigli su taksu na tranzit toliko da ona pet puta premašuje prosečnu tržišnu vrednost“, napisao je on na stranici na Fejsbuku (društvena mreža zabranjena u Rusiji, pripada korporaciji Meta koja je u Rusiji proglašena ekstremističkom).
Prema njegovim rečima, Hrvatska je takođe onemogućila MOL da dugoročno koristi transportne kapacitete.
Ministar je istakao da će „obustava isporuka nafte sa istoka ostaviti Mađarsku i Slovačku na milost i nemilost nepouzdanoj tranzitnoj zemlji“.
Prethodno su se Budimpešta i Bratislava obratile EK zbog dejstava Ukrajine, koja je obustavila tranzit nafte ruske kompanije „Lukoil“ preko svoje teritorije.
Premijer Hrvatske Andrej Plenković izjavio je na sednici Vlade da je Zagreb zvanično obavestio Evropsku komisiju, kao i Mađarsku i Slovačku o spremnosti da dve zemlje snabdeva naftom preko jadranskog naftovoda „Janaf“.
Preliminarna analiza situacije povodom odluke Ukrajine da blokira tranzit ruske nafte preko svoje teritorije pokazala je da nije ugroženo snabdevanje Mađarske i Slovačke, izjavio je predstavnik Evropske komisije.
Evropska komisija je 5. decembra 2022. godine, u okviru sankcija Rusiji, zabranila morske isporuke ruske nafte u zemlje EU, ali su Mađarska i Slovačka obezbedile pravo da rusku naftu dobijaju naftovodom do kraja 2025. godine. Ova klauzula je izazvala aktivno protivljenje Evropske komisije.
Ukrajina je 17. jula obustavila tranzit nafte kompanije „Lukoil“ preko svoje teritorije u Mađarsku i Slovačku jer je ova kompanija stavljena na crnu listu Kijeva. Snabdevanje ovih zemalja energentima iz Rusije se odvija preko gasovoda „Družba“, koji prolazi preko teritorije Ukrajine.
Pogledajte i: