„Da biste kupovali naftu ili gas iz različitih izvora, neophodne su cevi, razvijena infrastruktura. Ako ona ne postoji i niko ne pomaže da se razvije, onda nećemo moći da iskoristimo slobodu koju nam pruža diverzifikacija isporuka. U svakom slučaju, infrastruktura određuje sa kim možemo da sarađujemo i odakle možemo da kupujemo naftu i gas. Naftovod iz Rusije preko Ukrajine nas u potpunosti snabdeva jer ne postoji alternativna ruta“, rekao je Sijarto na energetskom forumu u Bukureštu.
On je podsetio da su se pre dve godine Mađarska i Slovačka obratile Evropskoj komisiji kako bi ona ubedila Hrvatsku da poveća kapacitet naftovoda, ali je Zagreb na kraju „pet puta povećao taksu za tranzit“, a kapacitet je ostao isti.
Sijarto je takođe napomenuo i da je Evropska unija odbila da sponzoriše proširenje gasovodne infrastrukture na Balkanu kako bi se diverzifikovali izvori kupovine gasa, tvrdeći da će se od tog energenta odustati u narednim decenijama.
Mađarski ministar je ranije saopštio da je prekinuta isporuka nafte ruske kompanije „Lukoil“ preko južnog kraka naftovoda „Družba“ preko Ukrajine. Ministarstvo privrede Slovačke takođe je potvrdilo da je zemlja prestala da dobija naftu od „Lukoila“ jer je Ukrajina obustavila tranzit preko svoje teritorije. Kako se navodi, razlog je to što je Kijev uvrstio kompaniju „Lukoil“ na sankcioni spisak.
Predstavnik Evropske komisije Olof Gil rekao je da je EK u tesnom kontaktu sa vlastima Mađarske i Slovačke i da je spremna da im pruži podršku „u potrazi rešenja zajedno sa Ukrajinom“.
Naftovod „Družba“ jedan je od najdužih sistema za isporuku nafte na svetu i dugačak je čak 4.000 kilometara. Prostire se od Tatarstana preko Rusije da bi se posle razgranao u dva kraka – severni koji vodi preko Belorusije do Poljske i Nemačke i južni kojim se preko Ukrajine nafta isporučuje do Slovačke, Češke i Mađarske.
Ukupna dužina naftovoda „Družba 1“ i „Družba 2“ je 8,9 hiljada kilometara.
Pogledajte još: