Ovako politički analitičar iz Banjaluke, Anđelko Kozomara komentariše vest da je veteran američke diplomatije Daglas Džons predložen za novog američkog ambasadora u Sarajevu.
Očekivanja: da ne bude bezobrazan kao Marfi
Ono što se svi nadamo je da Džons neće biti toliko ličan i nevaspitan kao što je bio Majkl Marfi i da će biti više ambasador, a manje kolonijalni upravnik, kaže Kozomara.
„Marfi je zaista prešao sve moguće granice pristojnosti i kulture, poštovanja. Mešao se u sve. Podsećam vas da je slao čoveka iz ambasade koji je išao po bankama i pretio bankarima budu li radili sa pojedincima koji su pod američkim sankcijama. Osnovno ljudsko pravo je da dobijete platu za svoj rad. Čak su i Srbi, koji su završili na višegodišnjim robijama u Hagu, dobijali redovno penziju“, ističe on.
Što se tiče generalne politike SAD prema BiH i nastojanjima da se pretvori u unitarnu državu, biće to politika i novog ambasadora, smatra naš sagovornik.
„Mogli smo i pred samit NATO-a u Vašingtonu da čujemo navodnog tvorca Dejtonskog sporazuma, Džejmsa O' Brajena da je ovakva Bosna nefunkcionalna zbog opstrukcija iz Republike Srpske, a ona samo koristi svoja dejtonska ovlašćenja koja su joj još preostala“, objašnjava Kozomara.
Očekivanja od novog ambasadora u Republici Srpskoj su, prema tome, samo da bude pristojniji u nastupu. Svi se potajno nadamo da Džons neće biti toliko drzak i bezobrazan kao što je bio Marfi, zaključuje on.
Veteran sa stažom na Balkanu
Kako se navodi zvaničnoj biografiji, Džons je karijerni diplomata, trenutno na funkciji zamenika pomoćnika državnog sekretara u Birou za evropska i evroazijska pitanja Stejt departmenta.
Zadužen je za evropsku bezbednost uključujući NATO, OEBS i kontrolu konvencionalnog naoružanja, Severnu Evropu, uključujući Veliku Britaniju, Irsku i nordijske i baltičke zemlje, kao i bezbednost Arktika.
Služio je kao otpravnik poslova i zamenik šefa misije u Misiji SAD-a pri NATO-u od avgusta 2018. do septembra 2021. novi američki ambasador u Sarajevu ima prethodno iskustvo na Balkanu – bio je zamenik šefa misija u ambasadama u Zagrebu i Podgorici.
Pre toga bio je direktor Kancelarije za održavanje mira, sankcije i borbu protiv terorizma u Birou za međunarodne organizacione poslove pri Stejt departmentu, direktor za NATO i Zapadnu Evropu u Savetu za nacionalnu bezbednost i član američke delegacije u Ujedinjenim nacijama u Njujorku.
U inostranstvu je takođe služio kao stariji civilni predstavnik u Pokrajinskom timu za rekonstrukciju u Džalalabadu u Avganistanu, i u američkim ambasadama u Sarajevu, Dablinu i Tel Avivu. Džons ima diplome osnovnih studija sa Bovdoin koledža i magistraturu iz međunarodnih odnosa sa univerziteta Prinston.
Pogledajte i: