„Sve veća prisutnost dronova duboko menja odbrambenu industriju pošto novi igrači postaju konkurenti etabliranim kompanijama kao što su 'Lokid Martin', 'Rajteon' i 'BAE sistems' koje su dominirale u tom sektoru decenijama“, navodi se u članku.
Kako se ističe, za razvoj tradicionalnih programa naoružanja potrebne su godine, a ponekad i decenije. Sa druge strane, dronovi, čija je upotreba naglo porasla tokom sukoba u Ukrajini, jeftini su, efikasni i brzo se proizvode, što pomaže da se „izjednače snage u svetskoj odbrambenoj industriji između manjih igrača i afirmisanih industrijskih giganata“, navodi se u članku.
Po rečima direktora američke kompanije „Auterion“, koja razvija softver za ukrajinske bespilotne letelice, Lorenca Mejera, „ciklus razvoja i uvođenja novih tehnologija traje veoma, veoma kratko“.
Istovremeno, generalni direktor švedskog koncerna „Sab“ Mihael Johanson ističe da događaji u Ukrajini pokazuju da je, „umesto razvijanja savršenog proizvoda, što može potrajati godinama, važno da se brzo napravi proizvod, testira, modifikuje i ponovo testira“. Po njegovim rečima, brzina je od ključnog značaja.
„Ako nas je Ukrajina nečemu i naučila, to je da moramo da delujemo brže“, rekao je ranije šef Strateške komande Oružanih snaga Velike Britanije Džejms Hokenhal.
Pogledajte još: