Bura u BiH podigla se zbog učešća kadeta vojne i policijske akademije iz Srbije na defileu u Prijedoru, na obeležavanju 82 godine bitke na Kozari. Hrvatski član Predsedništva BiH Željko Komšić tvrdi da je o tome trebalo da se izjasni Predsedništvo, a predsednik Republike Srpske uzvraća pitanjem kako se Komšić sad setio Predsedništva, a nije kad je išao u Italiju ne pitajući nikoga.
Nema komunikacije u Sarajevu
Ministar odbrane BiH Zukan Helez rekao je da njegov resor nije dao nikakvu saglasnost, dodavši da je, osim od EUFOR-a, zatražio i interne provere unutar Ministarstva, da "neko nije na svoju ruku nešto uradio, što bi sa sobom nosilo drastične kazne".
U međuvremenu, sarajevski "Avaz" danas je objavio dopis kojim je Ambasada Srbije u BiH obavestila Ministarstvo spoljnih poslova BiH o tome da će kadeti Vojne i Policijske akademije iz Srbije posetiti Bratunac i Kozaru u subotu i danas.
Banjalučki politikolog Anđelko Kozomara celu zbrku komentariše rečima da kad bi iz Srbije dolazili med i mleko, u Sarajevu bi bili protiv toga samo zato što je iz Srbije.
„Oni su inače zaslepljeni mržnjom prema svemu što je srpsko i svemu što je iz Srbije, a agresivnom politikom poslednjih godina doveli su BiH na ivicu opstanka. Dakle, ta agresivna politika iz Sarajeva najbolje se pokazala na ovoj vojnoj paradi gde su učestvovali mladi kadeti vojske i policije iz Srbije jer se ispostavilo da u Sarajevu političari očigledno međusobno nemaju uopšte komunikaciju. Ne zna se ko šta radi i ko sa kim komunicira. Tako da je reakcija Komšića upravo proizvod neupućenosti da je Srbija blagovremeno obavestila Ministarstvo spoljnih poslova BiH o ovoj poseti,“ kaže Kozomara.
Mrze sve što je srpsko
Njihova mržnja dodaje on, prema svemu što je srpsko, toliko je providna i izražena da se postavlja pitanje zaista da li BiH može u takvim uslovima da funkcioniše i opstane.
„Ako pogledamo unazad desetaka godina u Federaciji ništa konkretno nije urađeno za građane, a sve što je dolazilo iz Republike srpske naišlo je na opstrukciju - od zabrane gradnje aerodroma u Trebinju, pa do gasovoda iako se 70 odsto BiH greje na taj gas koji ide iz Srbije. Dakle, u Sarajevu je na delu jedna suluda politika koja je fokusirana samo na protivljenju svemu što je srpsko i traženju bilo kog načina da naprave problem,“ kaže on.
Sagovornik Sputnjika ističe da je Sarajevo očekivalo da će se Zapad priključiti njihovom negodovanju, pa čak su ovaj čin nazvali agresijom i istakli da će BiH da se odbrani od iste kao i prošli put. Ali, ovoga puta, Zapad je ćutao.
I Zapad ćuti na prozivke
„Nisam primetio da je bilo ko sa Zapada reagovao ali nije ni imao razlog za to jer je sve urađeno po zakonu i protokolima od strane Srbije. Kadeti iz Srbije nisu napravili nijedan problem tokom boravka u BiH, ali je Sarajevo pokušalo da napravi još jedan problem kako bi se Srbija i RS prikazali kao agresori. Oni očigledno sanjaju i prizivaju rat i u Srbima vide samo agresore,“ ističe Kozomara.
Inače, u dopisu koji je Srbija poslala MSP BiH upućenom 5. jula pod oznakom "Hitno!", navodi se da se MSP BiH obavešzava da će radi obeležavanja godišnjice Bitke na Kozari BiH, Bratunac i Kozaru posetiti delegacija Ministarstva Srbije za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, studenti i kadeti Kriminalističko-policijskog univerziteta i Vojne akademije iz Beograda, i predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.
U dopisu je navedeno kada će delegacija krenuti iz Beograda, preko kojeg graničnog prelaza će ući u BiH, kuda će se kretati u BiH, kao i kada i na kojem graničnom prelazu je planiran povratak delegacije u Srbiju.