Bez logistike nema ozbiljne trgovine. Poslednjih desetak godina u Srbiji se sve više grade moderna skladišta. Prema podacima vodeće regionalne konsultantske kuće za nekretnine CBRE, u Srbiji je svega dva odsto slobodnih skladišnih kapaciteta sa pozitivnim prognozama za naredni period.
„Ovo je jedan od pokazatelja, imamo veću privrednu aktivnost u smislu proizvodnje, distribucije, ritejlinga itd. Samim tim, moraju da rastu logistički kapaciteti. Istovremeno i ti povećani logistički kapaciteti su na neki način pozivnica, pod znacima navoda, za drugu privredu i druge investicije koje treba da dođu“, kaže profesor Ekonomskog fakulteta Slobodan Aćimović.
Nov logistički centar sa novim sedištem kompanije u Srbiji vredan je 25 miliona evra, najavio je nemački DHL.
„To je za nas strateška investicija. Prvo, zbog pozicije aerodroma. Drugo, do sada smo uvek bili zakupci. Sada ćemo da budemo vlasnici i Srbija je među prvim zemljama gde to radimo“, napomenuo je direktor DHL Ekspresa Srbija Fion Heriot.
Logistički centar počeće da radi 2027. Upućeni kažu da je u najavi dolazak logističara iz Indije, Kine i drugih azijskih zemalja koji će pratiti proizvodnju svojih kompanija u Srbiji.
„Možda nam u ovom momentu nedostaju zadnja reč tehnike. To su takozvana robotizovana skladišta, potpuno automatska skladišta“, kaže Aćimović za RTS.
Cena zakupa skladišnog prostora u Srbiji je, u zavisnosti od opremljenosti, oko četiri i po evra po metru kvadratnom, slično kao u Rumuniji. U Bugarskoj je 5 i po evra, Sloveniji 7 a sa 7 i po evra najskuplji je Prag. To znači da ima prostora za još bolju zaradu, pod uslovom da se ponude prvoklasna skladišta.
Pogledajte i: