U članku američkog magazina se navodi da su ruski avioni prvi put upotrebili FAB u junu. Prema rečima autora članka, municija bi mogla biti veoma razorna za ukrajinsku vojsku. FAB-3000 se baca van dometa ukrajinske protivvazdušne odbrane, što municiju čini još opasnijom, napominje list.
Ruski vojni analitičar Aleksej Leonkov smatra da su bombe FAB-3000, opremljene univerzalnim modulom za planiranje i korekciju, po snazi uporedive sa taktičkim nuklearnim oružjem.
„Ovo je najmoćnija vrsta avijacione municije koja će se koristiti u zoni specijalne vojne operacije, klasifikovana kao nenuklearna municija, a ima razorno dejstvo. U radijusu od oko kilometar ništa ne preživi“, rekao je Aleksej Leonkov.
Prema rečima vojnog analitičara, neprijatelj nema čime da obori ove bombe i takvi sistemi PVO se neće pojaviti u bliskoj budućnosti.
„Neprijatelj nema sisteme protivvazdušne odbrane koji bi mogli da zaustave ovu vrstu municije. Tačnije, oni nisu pravljeni za to. Radari ih ne identifikuju kao mete. Da isprave ovaj „nedostatak“, zapadnim proizvođačima protivvazdušnih raketnih sistema, potrebno je da obave dosta posla. Jasno je da u kontekstu sukoba koji se odvija u Ukrajini, to ne mogu brzo da urade. Naravno, FAB sa modulom za planiranje i korekciju utiče na tok sukoba“, zaključio je Leonkov.