Prema njenim rečima, potpisani Sporazum je važan mehanizam garancija regionalne bezbednosti, konkretno upozorenje onima koji bi želeli da reše probleme regiona vojnim putem.
Diplomata je istakla da Sporazum o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu Rusije i Severne Koreje nema za cilj formiranje vojnog saveza po „zapadnim merilima“ i nije usmeren protiv trećih zemalja.
„Član 4 Sporazuma predviđa pružanje uzajamne vojne pomoći u skladu sa članom 51 Statuta UN i prema zakonu Ruske Federacije i Severne Koreje u slučaju da jedna od strana bude izložena oružanom napadu bilo koje države i zbog toga se nađe u ratnom stanju. Analogan član je sadržan i u Sporazumu Kine i Severne Koreje iz 1961. godine“, podsetila je Zaharova, a objavljeno je na sajtu ruskog Ministarstva spoljnih poslova.
Ona je još ocenila da ovaj Sporazum treba da odigra stabilizujuću ulogu u severoistočnoj Aziji usled američke politike.
„Politika ‘proširenog obuzdavanja' koju SAD sprovode u ovom regionu predstavlja stvarnu bezbednosnu pretnju ne samo za Severnu Koreju, već i za Rusiju i Kinu“, ocenila je Zaharova.
Zbog toga su, podvukla je ona, Moskva i Pjongjang usled zabrinjavajućih vojno-političkih tendencija u svetu, preduzeli mere u cilju sprečavanja rastućih pretnji od strane kolektivnog Zapada.
„NATO na čelu sa SAD teži da proširi geografsko područje svoje odgovornosti prodorom u Azijsko-pacifički region pod pogrešno protumačenim sloganom o nedeljivosti evroatlantske i azijske bezbednosti“, zaključila je Zaharova.
Podsetimo, ruski predsednik Vladimir Putin boravio je 18. i 19. juna u dvodnevnoj zvaničnoj poseti Pjongjangu, tokom koje je potpisan novi međudržavni Sporazum o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu Rusije i Severne Koreje. Sporazumom se postavljaju obimni zadaci i smernice za produbljivanje rusko-korejskih veza na duži rok. On predviđa, između ostalog, pomoć u slučaju agresije na jednog od potpisnika dokumenta.
Putin je poručio da južnokorejske vlasti nemaju razloga za brigu, jer one, koliko je poznato, ne planiraju agresivna dejstva protiv Severne Koreje.
Pogledajte i: