To je nova faza kineskog ambicioznog svemirskog programa, koji želi da pošalje ljudsku posadu na Mesec do 2030. godine.
Poduhvat bez presedana u istoriji ljudskog istraživanja Meseca
Čang'e-6, nazvan po mitskoj kineskoj boginji meseca, lansiran je 3. maja iz južnog kineskog ostrva Hainan, a potpuno robotizovana sonda sletela je na prethodno neistraženu lokaciju u ogromnom udarnom krateru zvanom basen Južni pol - Aitken na udaljenoj strani meseca.
„Kineski modul sonde Čang’e-6 poleteo je u utorak ujutro sa površine Meseca noseći uzorke prikupljene na suprotnoj strani Meseca, što je podvig bez presedana u istoriji ljudskog istraživanja Meseca“, saopštila je zvanična novinska agencija Sinhua, pozivajući se na svemirsku agenciju.
Misija je izdržala test visoke temperature na tamnoj strani Meseca. Nakon uspešnog prikupljanja uzoraka, „kineska zastava je prvi put postavljena na suprotnoj strani Meseca“, prenela je Sinhua.
Bolje razumevanje istorije Meseca i porekla Sunčevog sistema
Naučnici veruju da je tamna strana Meseca, retko istraženo područje koje je tako nazvano zato što je nevidljivo sa Zemlje, a ne zato što nikada ne hvata sunčeve zrake, veoma obećavajuća za istraživanje jer su njeni krateri manje prekriveni starim tokovima lave od onih na vidljivoj strani.
„Uzorci uzeti sa druge strane mogli bi nam pomoći da saznamo više o formiranju i istoriji Zemljinog prirodnog satelita. Oni će takođe pružiti bolje razumevanje „porekla Sunčevog sistema i bolju pripremu za buduća istraživanja“, rekao je portparol misije Čang'e-6 Ge Ping, a citira novinska agencija Sinhua.
Uzorcibi trebalo da ostanu u lunarnoj orbiti još nekoliko nedelja, a zatim da krenu na Zemlju, gde bi trebalo da slete oko 25. juna. Kina se nada da će svoju prvu misiju sa ljudskom posadom na Mesec pokrenuti do 2030. godine. Takođe planira da izgradi lunarnu bazu.
Pogledajte i: