Prema njenim rečima, Ukrajinci su se obratili Americi u vezi sa upotrebom „nekog od dobijenog naoružanja“ zbog uspeha ruskih snaga u pravcu Harkova.
„Međutim, stav o dalekometnim raketama 'atakms' ostaje isti“, rekla je Smitova.
Podsetimo, američki državni sekretar Entoni Blinken potvrdio je 31. maja da je predsednik Džozef Bajden dao saglasnost na napade na teritoriju Rusije američkim oružjem. Međutim, kako je rekao Blinken, reč je samo o napadima na ciljeve na ruskoj teritoriji koja se graniči sa Harkovskom oblašću. Istovremeno, on nije isključio mogućnost da će se domet napada američkim oružjem na rusku teritoriju povećavati.
Prema izvorima „Volstrit džurnala„, Vašington je odobrio upotrebu višecevnih raketnih sistema „hajmars“ i artiljerijskih sistema u Harkovskoj oblasti.
Oko deset evropskih zemalja je odobrilo Ukrajini da izvvodi napade njihovim oružjem na rusku teritoriju: Velika Britanija, Francuska, Poljska, Švedska, Češka, Finska, Holandija i baltičke države – Litvanija, Letonija, Estonija. Međutim, ministri odbrane zemalja Evropske unije, iako su većali o ovom pitanju, nisu mogli da postignu konsenzus. Protiv su, recimo, Mađarska, Španija, Italija i druge.
Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov je izjavio da predsednik i vojska znaju mogući odgovor Rusije na napade na njenu teritoriju i preduzimaju odgovarajuće kontramere, dok je Vladimir Putin poručio da predstavnici zemalja NATO-a, posebno u Evropi, moraju biti svesni sa čime se igraju.
Pogledajte i: