Ovako pokušaj ubistva premijera Slovačke Roberta Fica komentariše politikolog Aleksandar Pavić.
Atentat na Fica liči na ubistva Kenedija, Đinđića…
Prema njegovim rečima, istorija se ponavlja – opet je jedan „nezgodni“ lider uklonjen tako što je jedan navodno neuračunljivi čovek, po pravilu uvek sam, bez ičije podrške, izvršio atentat.
„U stvari, sve ovo mnogo liči na ubistvo obojice Kenedija, mnogo mi liči na ubistvo Đinđića. Srećom, Fico je još živ. Ima mnogo sličnosti – uvek je jedan napadač, nema pozadine, osim da je bio nezadovoljan, a kada prođe mnogo godina i kada se zagrebe ispod površine, onda vidite da tu ima mnogo više toga“, ističe Pavić.
Verovatno će i u slučaju atentata na Fica mnogo više informacija na videlo izaći sa protokom vremena, dodaje on. Naš sagovornik smatra da se radi o hibridnom ratu protiv onih koji se bore za slobodu i protiv nove militarizacije Evrope.
Kenselovanje pa eliminacija
Eliminacija neistomišljenika je idući korak nakon kenselovanja, odnosno ukidanja neke osobe u javnom prostoru – rat u Ukrajini, podstaknut od strane NATO ide jako loše po Zapad i zapadni političari su u paničnom strahu poraza – a tako veliki gubitak kredibiliteta zapadna politička elita sebi ne sme da dozvoli, navodi Pavić.
„Jedan od načina na koji oni pokušavaju da se održe je da poseju strah tamo gde još mogu da kontrolišu prostor. Sada je cilj da se od Rusije napravi još veći bauk, da se prenaglasi spoljna opasnost da bi mogle da se uvode totalitarne i represivne mere do ovakvih – kenselovanja, pa i ubistva“, kaže on.
Između ostalog, atentat na Fica podseća i na strategiju podizanja napetosti koja je bila deo operacije „Gladio“, operacije američke obaveštajne službe koja je za cilj imala niz subverzivnih aktivnosti protiv levičarskih pokreta u Evropi.
Tada je CIA, kako Pavić kaže, organizovala tajne terorističke armije kako bi se američko vojno prisustvo u Evropi održalo. SAD preko NATO i zaoštravanja odnosa sa Rusijom sada na isti način pokušava da zadrži svoje prisustvo na kontinentu. Zato atentat na Fica podseća na svojevrsni „Gladio 2“, zaključuje Pavić.
Pogledajte i: