Nema čoveka u Pirotu koji nije čuo za Ljubu. Najčešće ga prepoznaju kao muralistu. Njegova lična karta su murali oslikani na sportskoj hali osnovne škole:
"Krenuo sam od čuvene šare pirotskog ćilima, preko Svetog Save, Andrića, Tesle. Na svakom sam nešto i napisao, da bi deca dok se igraju u dvorištu mogla da uče. Moraju da prepoznaju najvažnije ličnosti naše istorije", kaže za Sputnjik.
Trenutno radi pripremu za izradu velikog murala na Sportskom centru u svom gradu. Ima kad, već 25 dana je zvanično u penziji. Radni vek proveo je, kaže, elegantno, u čuvenom pirotskom "Tigru", dizajnirao je reklame.
Murali na osnovnoj školi njegova su lična karta u Pirotu, uskoro će osvanuti i na sportskoj hali
© Foto : Sputnjiku ustupile Pirotske vesti
"Bio je to ukalupljen posao, ali moj talenat mu je koristio, a ja sam mogao da iskažem kreativnost. U okviru kompanije sam i izlagao, formirao sam i Klub kreativnih ljudi, imao sam privilegiju da ga vodim, organizovao sam izložbe".
Studirao je na Likovnoj akademiji u Sarajevu, otišao u vojsku i nikada se više nije vratio na fakultet.
"Supruga je ostala u drugom stanju, morao sam da brinem o porodici, ali nisam nikad prestao da slikam", kaže entuzijasta koji u okolini Pirota organizuje likovne kolonije.
I Stara planina je njegov atelje
Uskoro očekuje goste iz cele Srbije, u junu u veliku koloniju, dolaze eminentni profesionalci, između ostalih prof. dr Dragan Radenović, naš čuveni vajar, član Ruske akademije likovnih umetnosti. Pozvao je i kolege amatere. Priroda će sve probuditi, njega uvek probudi.
"Šetam tako po Staroj planini i nađem česmu staru sto godina, uraslu u šiblje. Na njoj napravim Hristovo oko. Uradim to dok se zabavljamo u koloniji. Jednostavno, živim u svetu boja, materijal mi nije toliko važan, nebitna je podloga".
Turisti su posebno zainteresovani za slike na crepu, pojedini satima sede u ateljeu i gledaju Ljubu kako radi
© Foto : Sputnjiku ustupio Ljuba Pejčić
Često odlazi u, kako kaže, najlepši kanjon u Srbiji, kanjon reke Jerme. Tu je čuveni Poganovski manastir iz 14. veka, tu boravi. Uživa u prirodi, slika. Uradio je i portrete monaha.
Atelje koji je sve promenio
Kada je nedavno iznajmio prostor za rad u centru grada počeli su da mu se javljaju drugari, amateri. I oni su izneli slike. Ima ih i u izlozima radnji. Čitav taj potez sada liči na mali Monmartr.
"Kao da su se svi ranije stideli da pokažu šta umeju. Čitava ova ulica pretvara se u umetničku. Oživeo je deo grada gde je atelje. Raduje me da je ljudima moj radni prostor zanimljiv. Kao neka beba da se rodila u Pirotu, neverovatno. Svi dolaze da je vide. A ništa nisam uradio sa namerom", kaže Ljuba.
Nedugo posle otvaranja njegovog ateljea u delu ulice na keju kod Velikog mosta, na takozvanoj pazarskoj strani Nišave, u izlozima su se pojavila umetnička dela drugih slikara. Sada izlažu i na samoj ulici.
Pejčić u svom ateljeu koji je izmenio lice grada
© Foto : Sputnjiku ustupio Ljuba Pejčić
"To kad se poređa, izgleda fantastično. Ne razgovaramo o kvalitetu slika, svega ima, ali i sve je od srca i izgleda lepo. Ima, naravno, i akademskih slikara, izađu posebno vikendom, družimo se. Drago mi je da sam pokrenuo i mlađe i decu, grad je življi", kaže ovaj umetnik.
Slikarka koja sve jezike govori
Jedna od njegovih nekadašnjih učenica, Aleksandra Milenković, u ovom ateljeu nije posetilac, ona je Ljubina desna ruka.
Po profesiji je turizmolog, tako da je ne čudi ovoliko interesovanje za atelje. Pejčić ističe da je i odlična slikarka. Radio s njom od kad je imala deset godina, mentor joj je ceo život.
"Puno sam putovala, ovo što je Ljuba uradio u Pirotu, nije jedinstveno samo u Srbiji. Ovakvih kvartova malo je i u Evropi. Ima neki etno fazon, upečatljivo je i ljudima interesantno. Stranci vole i da provedu neko vreme u ateljeu. Nedavno je jedan Kanađanin ostao u Srbiji dan duže samo da bi proveo još jedan dan sa nama, još jedan dan u ateljeu. On je arhitekta, mnogo mu se dopao Pirot, vratiće se. A ovaj prostor mu je fascinantan, jako su mu se dopale slike. Sedeo je po ceo dan i gledao kako radimo".
Aleksandra nije samo Ljubina učenica i koleginica, ona je i glavni prevodilac. Tečno govori engleski, španski i bugarski. Snalazi se i sa drugim jezicima. Kada uđu stranci, sve jezike govori, jer, jako ih interesuje šta se dešava u njihovom umetničkom zabranu.
Dodaje da kao nikada uživa u slikarskom radu, atelje je mesto inspiracije, ali i u prijateljskom odnosu sa svojim mentorom.
Po selima pronalazi crepove stare i sto godina, oslikava ih. Poneke samo delimično obrađuje, jer je vreme na njima već ostavilo sliku, samo je osveži
© Foto : Sputnjiku ustupio Ljuba Pejčić
"Sada ga u šali zovem "kralj trotoara", jer u pauzi, dok ne slika, ide gore dole ovom ulicom, obilazi kolege u našem novom, umetničkom pirotskom kvartu".
Ikone i slike na starom crepu
Ipak, "kralj trotoara" inspiraciju najviše pronalazi u prirodi, u njoj je oslikao i ikonu Bogojavljanja.
U svom kraju ovaj slikar je poznat po još jednoj tehnici:
"Idem po selima i pronalazim jako stari crep, star i sto godina. Prvo ga pečem, da ga dezinfikujem, pa šmirglam. Ne volim da budu idealni. Ponekad i u samom crepu vidim sliku, pa je samo doradim. Postoji čovek koji ima moju kolekciju od 30 crepova", kaže Ljuba.
Na crepu je oslikao i Duška Radovića, Tomu Zdravkovića, Nikolu Kalabića, Pabla Pikasa, Fjodora Dostojevskog.
I Pejčić junior ume da slika
Ljuba Pejčić ima i naslednika, sina Marka. Sada i on sa ocem radi u ateljeu;
"Oslikava crepove, jako je talentovan. Inače, radi u Hitnoj pomoći, a ćerka je završila žurnalistiku, trenutno živi na Malti".
Pirotski slikar dodaje da su u atelje posebno dobrodošla deca. Ona koja ne žele da odu kada uđu, sigurno su talentovana. Često ostanu i crtaju, to je jedan od ciljeva otvaranja ateljea na ulici. Da se svi zainteresuju za umetnost.
Kada je Ljuba otvorio atelje, u ulici su počeli da se pojavljuju i drugi slikari. Izlažu i na pločnicima
© Foto : Sputnjiku ustupio Ljuba Pejčić
"U ovome ne vidim profit, verujete mi. Znate kako se od umetnosti živi, neću se leba najesti. Važno mi je samo da platim struju i pokrijem troškove. Poneko nešto kupi. Naiđe i poneki Bugarin, tu smo na granici. Uživam u ovome. Dolaze i ljudi iz Beograda. Ponekad mi i smetaju, ali šta da radim, sad sam na javnom mestu".
Njegovo zalaganje prepoznala je i Turistička organizacija Pirota. Grad je prepoznao da u njegovom srcu raste mali Monmartr. Videće kako može da mu pomogne.
Pogledajte i: