„Situacija je veoma zabrinjavajuća. Ovo su provokativne diskusije i pokušaj dalje eskalacije napetosti. Na evroatlantskom prostoru je i tako prisutna najteža kriza, koju su isprovocirali Vašington i zemlje NATO“, rekao je Rjabkov na konferenciji za novinare u pres-centru „Rusija sevodnja“.
Prema njegovim rečima, ako Varšava krene putem dalje eskalacije, a upravo tako se mogu posmatrati ovakve ideje i ove dosadašnje verbalne igre sa nuklearnim oružjem, doći će do daljeg kruga napetosti.
„Ova igra je, generalno, veoma opasna, a njene posledice mogu biti teško predvidive“, zaključio je Rjabkov.
On je komentarisao stav Rusije o saopštenju poljskog lidera Andžeja Dude o spremnosti za raspoređivanje nuklearnog oružja SAD na poljskoj teritoriji.
Ranije je Duda u intervjuu izdanju „Fakt“ izjavio da su poljske vlasti spremne da na svojoj teritoriji rasporede američko nuklearno oružje. Tusk je na to uzvratio da bi želeo da se sastane sa Dudom i sazna šta ga je podstaklo na takvu izjavu.
Poljski lider je zatim predložio premijeru da na ovu temu porazgovaraju 1. maja.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je, komentarišući saopštenje Poljske o spremnosti da razmesti nuklearno oružje na svojoj teritoriji, istakavši da će pri realizaciji planova biti preduzeti koraci za obezbeđenje Rusije.
Portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova poručila je na brifingu ovim povodom da će potencijalni objekti sa američkim nuklearnim oružjem u Poljskoj momentalno biti uključeni na spisak legitimnih meta za uništenje u slučaju direktnog vojnog sukoba Rusije i NATO.
Program „Nuclear Sharing“ omogućava Sjedinjenim Američkim Državama da raspoređuje svoje nuklearno oružje u zemljama NATO-a koje ga ne poseduju. SAD imaju u Evropi i Turskoj 100 taktičkih nuklearnih raketa. Bojeve glave su snage od 0,3 do 50 kilotona za bombe B61-3 i B61-4 i skladište se u šest baza u Belgiji, Nemačkoj, Italiji, Holandiji i Turskoj.
Pogledajte i: