To je otkriveno kada su naučnici upotrebili najmodernije sisteme snimanja predmeta, poput 3D mikroskopije i mikroskopskog CT skeniranja, prilikom proučavanja koplja pronađenih u Šeningenu u Nemačkoj 1994. godine.
U studiji, objavljenoj u „Proceedings of the National Academy of Sciences“, navedeno je da su tadašnji lovci iznova oštrili slomljene vrhove koplja i štapova za bacanje. Osim toga, koristili su tehniku cepanja drveta, što je tehnika za koju se smatralo da ju je koristila tek naša vrsta – homosapijens.
„Postoje dokazi o mnogo složenijim i različitijim obradama omorike i borovine nego što se ranije mislilo. Drvo se obrađivalo i pretvaralo u koplja i štapove za bacanje, dok je slomljeno oruđe i oružje popravljano“, izjavio je Dirk Leder iz Državne kancelarije za kulturno nasleđe Donje Saksonije, jedan od autora studije.
Dr Anemike Milks sa Univerziteta u Redingu je istakla da je način na koji su naši preci tako stručno obrađivali drvo pravo otkriće za naučnike.
Najnovije analize pokazuju da su tadašnji ljudi imali veliko znanje u obradi drveta, da su znali šta žele i kako to da dobiju, kao i da je njihov proces bio sofisticiran, preneo je portal „Phys.org“.
Pogledajte i: