„Sa jedne strane, vi ste saveznik i morate da pomognete Ukrajini. Sa druge strane, pokušavate da zaštitite svoje tržište protekcionističkim putem“, rekao je on.
Kako se navodi u članku, odnosi između Kijeva i evropskih saveznika su protesta poljoprivrednika u Poljskoj i nekoliko drugih evropskih zemalja, a koji demonstriraju protiv uvoza ukrajinskih proizvoda. Sada, kako list ističe, zemlje Evropske unije su podeljene u mišljenju o tome da li treba proširiti bescarinski uvoz ukrajinskih proizvoda, a Poljska i Francuska insistiraju na pooštravanju ograničenja.
Prema podacima lista, Podoljak je napomenuo da debate o tome, da li treba ponovo postaviti barijere, koje su ruske snage sklonile nakon početka specijalne vojne operacije u Ukrajini, nisu dostojne kijevskih saveznika. Dodao je i da mu to izgleda čudno.
Savet EU i Evropski parlament su u sredu izglasali novi predlog da se na godinu dana produži bescarinski uvoz robe iz Ukrajine, do 5. juna 2025. godine. Dodali su i ograničenja i mogućnost hitnog prekida uvoza u EU niza poljoprivrednih proizvoda, uključujući meso živine, jaja, šećer, ovas, kukuruz, žitarice i med.
Zaštitni mehanizam predviđa i uvođenje carina na određene kategorije robe koja je uvezena iz Ukrajine, u slučaju da obimi premašuju prosečne pokazatelja uvoza prema stanju 2022-2023. godine.
U EU su poslednjih meseci eskalirali protesti poljoprivrednika, a tokom 2023. godine su se proširili na mnoge zemlje i obuhvatili 12 država.
Pogledajte i: