Podkast

Globalna oskudica kritičnih sirovina potopila industriju EU | Energija Sputnjika

Ekonomska kriza je ono sa čim se savremeni svet suočava već godinama. Do skoro je ispod radara analitičara, koji su nabrajali šta je uzrok tome prolazila činjenica da bogate zemlje imaju sve veći problem sa nedostatkom kritičnih sirovina.
Sputnik
Dr Vladimir Ristanović, naučni saradnik Instituta za evropske studije ukazuje da je globalna oskudica kritičnih sirovina potopila industriju EU. Posebno su ugrožene tri vodeće ekonomije: Nemačka, Italija i Francuska.
Ako su aluminijum, bakar, gvožđe i čelik bili osnov dosadašnjeg industrijskog razvoja nova, buduća industrija zavisi od neodimijuma i disprozijuma, litijuma, kobalta, nikla i prirodnog grafita.
Kritični su zbog ekonomskog značaja, potencijalnih rizika u lancima snabdevanja, političke nestabilnosti, koncentracije snabdevanja i zaštite životne sredine.
Faktori koji utiču na snabdevanje kritičnim sirovinama su geopolitička dinamika, ranjivost lanaca snabdevanja, povećana potrošnja, iscrpljivanje resursa, reciklaža i mogućnost zamene kao i regulative.
Ne čudi što je Evropska unija krenula sa strateškim uređivanjem gazdovanja kritičnim mineralnim sirovinama jer, ne samo da ih nema na svakom koraku već su na planeti rasprostranjene, uglavnom, u siromašnim, nerazvijenim zemljama. Kako bez njih nema moderne industrije niti tehnološkog razvoja Brisel je odlučio da se upusti u trku sa Kinom, Japanom i SAD. Vreme će pokazati da li je Evropa zakasnila jer, Peking je već osigurao rudarenje ovih sirovina u mnogim afričkim zemljama, na primer.
To što su za sada dostupne količine kritičnih mineralnih sirovina poprilično ograničene nateralo je EU da pored diverzifikacije izvora snabdevanja razmišlja i o reciklaži. Nameće se zaključak da svet polako shvata da je otpad često pravo bogatstvo.

O emisiji „Energija Sputnjika“

Energija Sputnjika“ je emisija portala i radija Sputnjik koju vodi Jelica Putniković, stručnjak za energetiku.
Teme su mahom vezane za energetiku i ekonomiju, lokalnog i globalnog karaktera, a gosti su stručnjaci u svojim poljima. Emituje se svakog utorka u 21.00.
Komentar