Tokom trajanja misije, koja će početi na proleće 2025. godine, četiri odabrana člana posade će biti smeštena u staništu veličine 158 kvadratnih metara napravljenom pomoću 3D štampača, smeštenom u Hjustonu.
NASA prima aplikacije putem internet stranice misije CHAPEA do 2. aprila ove godine, a oni koji budu izabrani biće plaćeni. Nije poznato o kom iznosu se radi.
Mars Djun Alfa stanište u NASA Svemirskom centru Džonson dizajnirano je za simulaciju života koji bi mogao da čeka buduće istraživače na Crvenoj planeti, gde je okruženje surovo i gde će resursi biti ograničeni. Posada trenutno živi i radi u ovom staništu u sklopu prve CHAPEA misije, koja je ispunila više od polovine zadatka u trajanju od 378 dana.
Volonteri će obavljati poslove održavanja staništa, uzgajaće useve i vršiti druge zadatke. Deo staništa je i kutija s peskom veličine 112 kvadratnih metara za simulaciju šetnji na Marsu.
Kako bi ušli u razmatranje, kandidati moraju biti državljani SAD starosti između 30 i 55 godina, da dobro govore engleski jezik i imaju master u oblasti STEM-a, kao i najmanje dve godine profesionalnog iskustva, najmanje hiljadu sati pilotiranja avionom ili dve godine radnog staža na STEM doktorskom programu.
Određene vrste profesionalnog iskustva mogu omogućiti i kandidatima bez master studija da se kvalifikuju.
CHAPEA 2 je druga od tri misije koje je NASA planirala za svoj program. Prva je započela 25. juna 2023. godine.
Pogledajte i: