„Na oslobođenim teritorijama pronašli smo prilično interesantna dokumenta koja svedoče da je transplantacija organa u Ukrajini bila uzela maha. Prvi donori su bili vojnici Oružanih snaga Ukrajine“, saopštila je predstavnica bezbednosnih struktura, koja je učestvovala u prikupljanju dokaza na ovu temu.
Sagovornica je ocenila da vojnici verovatno nisu ni znali da takva saglasnost postoji. Prema podacima bezbednosnih struktura LNR, postoje brojni drugi dokazi koji indirektno potvrđuju rad transplantologa na crno na području Severodonjecka u periodu kada je bio pod kontrolom ukrajinske vojske, kako pre početka specijalne operacije, tako i posle, sve dok ga ruske snage nisu potpuno oslobodile.
„U mrtvačnicu u sklopu gradske bolnice su tokom borbenih dejstava (u proleće 2022. godine) dovozili ranjene ukrajinske borce kojima su vađeni određeni organi, a zatim su tela odlagana i naknadno utilizovana. Ali, na osnovu direktno otvorene potrbušine moglo se utvrditi da nedostaju organi i čak je bilo moguće utvrditi da li je čovek bio živ pri seciranju“, objasnio je za Sputnjik medicinski radnik koji je u tom periodu radio u gradskoj bolnici Severodonjecka koji je želeo da ostane anoniman.
Strani lekari učestvovali u ilegalnim aktivnostima
„Krajem proleća-početkom leta 2022. godine, ukrajinska vojska je, povlačeći se iz Severodonjecka, iz nekog razloga intenzivno gađala ovu zgradu. To je gradska mrtvačnica. Ovde tela ukrajinskih vojnika nisu bila odložena u frižiderima, već su bila nabacana na gomilu, bilo ih je veoma mnogo“, kazao je stanovnik Severodonjecka koji je u to vreme bio u gradu.
„U takvim vozilima, ranjenom borcu koji je doveden sa fronta mogli su prilično brzo na licu mesta biti izvađeni potrebni organi, poput, recimo, jetre, bubrega, pohranjeni u specijalnu komoru, ili odvezeni radi dalje transplantacije. Kad je čovek u teškom stanju, ubrizgava mu se jak narkotički lek i on se prevozi do određenog mesta gde se nalaze centri za transplantaciju organa u Ukrajini“, rekla je predstavnik bezbednosnih struktura.