Istraživanje vizuelnog sveta iz životinjske perspektive postalo je pristupačnije kroz novi sistem kamera. Razvijen od strane naučnika sa Univerziteta Kvin Meri u Londonu, sistem koristi dve kamere i specijalizovani softver za generisanje video zapisa koji prikazuju scene na način na koji ih percipiraju različite životinjske vrste.
Vera Vasas sa pomenutog univerziteta ističe jedinstveno iskustvo posmatranja ptica u UV (ultraljubičastom) svetlu.
„Nebo većini životinja izgleda drugačije boje nego nama“, ističe ona, prenosi portal Nju sajentist.
Koristeći dve komercijalne kamere unutar 3D štampane kutije, tim je snimao video zapise pri običnom i ultraljubičastom svetlu. Njihov softver zatim obrađuje snimke, zumirajući talasne dužine svetlosti vidljive određenim životinjama i prikazujući scenu onako kako bi je one videle. Njihovo istraživanje objavljeno je u časopisu PLOS Bajolodži.
Rezultati uključuju živopisne video snimke koji prikazuju kako pčela vidi gusenicu i pauka.
„Sistem kamera je najefikasniji u dometu od 2 metra sa životinjama koje se sporije kreću, insektima, paucima, gušterima, kornjačama, pticama i sisarima“, primećuje Danijel Henli sa Univerziteta Džordž Mejson.
Konvencionalni pristup ovakvom istraživanju životinja je hiperspektralno snimanje, ali Jolion Troskianko sa Univerziteta u Ekseteru ističe njegovu visoku cenu koja premašuje 20.000 dolara. Nasuprot tome, novi sistem kamera je isplativiji i potencijalno košta samo nekoliko hiljada dolara. Ova pristupačnost može olakšati širu upotrebu, posebno u snimanju dinamičnih prikaza životinja. Troskianko predviđa njegovu upotrebu u hvatanju prolaznih trenutaka kao što su brzi bljeskovi boje kod rajskih ptica.
Pogledajte i: