"Da li iko posle svega može da veruje da je po pitanju Kosova moguće konstruktivno rešenje? Da li posredništvo Zapada može tome da doprinese ako Zapad podržava tzv. vojsku Kosova i nezavisno Kosovo.Stiglo je oružje, a doći će i još oružja", rekao je Bocan- Harčenko.
Ruski ambasador je naglasio da Rusija nikada neće podržati jednostrano rešenje koje nameće Zapad i da će podržati samo ono sa čim se saglasi Beograd.
Ruski ambasador je rekao da je Zapadu uvek bila važna nezavisnost takozvanog Kosova i da su im statusni razgovori važni samo u cilju nezavisnosti.
On je rekao da situacija može da se uporedi sa Ukrajinom i da je, kada je u pitanju Kosovo, uvek bio prisutan antisrpski koncept, kao što je u vezi sa Ukrajinom - antiruski.
„Postojale su samo dve opcije, prvo kompromis sa Srbijom kao rezultat statusnih pregovora, a ako nema kompromisa onda nezavisnost. Naravno izabrali su nezavisnost“; rekao je Bocan-Harčenko.
Zapad hoće da uništi pravoslavne vrednosti
Komentarišući izjavu ruskog predsednika Vladimira Putina da Srbi nisu narod koji Zapad može da slomi i potčini, ruski ambasador je rekao da je glavni razlog napada na Srbe pokušaj da se uništi samostalna politika.
"U pitanju je pravoslavlje, pravoslavne vrednosti koje Zapad uništava", rekao je Bocan-Harčenko.
Nema malignog uticaja Rusije, izvesno je da je NATO bombardovanje izazvalo maligne posledice
Aleksandar Bocan-Harčenko, ambasador Rusije u Beogradu, izjavio je večeras da Rusija i Srbija sveobuhvatno sarađuju i da u toj saradnji nema malignog uticaja kako se to komentariše na Zapadu, već da ima saradnje kako kulturne, tako i privredne.
Na pitanje u emisiji „Ćirilica“ na TV Hepi kako komentariše komentare sa Zapada da Rusija u Srbiji ima maligni uticaj, ruski ambasador je rekao da niko u Rusiji ne očekuje da Srbija postane ruska i proruska zemlja.
"Nema malignog uticaja Rusije, dok je s druge strane izvesno da je NATO bombardovanje izazvalo maligne posledice po zdravlje Srba", rekao je Bocan-Harčenko.
„Mi želimo što više uticaja, ali pozitivnog uticaja. Da ljudi više sarađuju, da ima više ruske kulture, rekao je Bocan-Horčanko, napominjući da u Srbiji odlično posluje NIS i da je ruska država učestvovala na izgradnji i revitalizaciji železničke pruge Beograd – Novi Sad.
Ruski ambasador je podsetio na činjenicu da Srbija sarađuje s Rusijom sveobuhvatno, da nije uvela sankcije, da nije ušla u NATO, da nije priznala Kosovo zahvaljujući politici predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Nije postojala državna odluka da se Hrvatskoj isporuči sistem S-300 za vreme raspada Jugoslavije
Aleksandar Bocan-Harčenko je izjavio da država Rusija nije donela odluku da se Hrvatskoj isporuči raketni sistem S-300 za vreme raspada Jugoslavije.
„Teško mi je da o tome govorim jer se radi o vremenu posle raspada Varšavskog ugovora.Tad je sve bilo van kontrole. Sve je moguće, ali u svakom slučaju državne odluke nije bilo“, napomenuo je on.
Na pitanje kako komentariše priče da Rusija nije dovoljno pomogla Srbiji naročito u vezi sa bombardovanjem, on je rekao da je u to vreme ruska država mogla da uradi ono što je uradila s obzirom na kontekst koji je postojao.
„Rusija je izborila nakon Dejtona prvo delimično i potom potpuno ukidanje sankcija“, dodao je on.
Pogledajte i: