Rudari su iskopali kljovu iz starog korita potoka, dubokog oko 12 metara, u rudniku Fridom u blizini Beulaha koji zauzima površinu od 18.210 hektara i proizvodi do 16 miliona tona lignita godišnje.
Nakon što su uočile kljovu, rudarske ekipe su prestale da kopaju na tom području i pozvale su stručnjake, koji su procenili da je kost stara između 10.000 i 100.000 godina.
Džef Person, paleontolog iz Geološkog instituta Severne Dakote, bio je vrlo iznenađen činjenicom da kljova mamuta nije pretrpela veću štetu, s obzirom na ogromnu rudarsku opremu koja se koristi na tom mestu. Naknadnim kopanjem, pronađeno je još kostiju, više od 20.
Mamuti su nekada živeli u delovima Afrike, Azije, Evrope i Sveverne Amerike. Primerci su pronađeni širom Sjedinjenih Američkih Država i Kanade, rekao je Pol Ulman, paleontolog za kičmenjake sa Univerziteta Severne Dakote.
Prema podacima Geološkog instituta, mamuti su u Severnoj Dakoti izumrli pre oko 10.000 godina. Bili su veći od današnjih slonova i prekriveni gustom vunom.