Datum zimskog solsticija, najkraćeg dana u godini na severnoj hemisferi, obično se poklapa sa prvim danom zime. Ali datum zimskog solsticija može da varira od 20. do 23. decembra. Zimski solsticij označava veliku godišnju prekretnicu, astronomski početak zime i prelazak u period kada su dani sve duži i svetliji, a noći sve kraće.
Termin solsticij potiče od latinskog solstitium, što znači „mirovanje Sunca“. Zimski solsticij je događaj koji su slavili stari narodi, a ovaj fenomen ih je izbezumljivao. Zbog kratkog dana u mnogim drevnim kulturama 21. decembar se slavio kao dan smrti i ponovnog rođenja božanstava koja su simbolizovala plodnost, svetlost i Sunce.
U astrologiji ovaj dan označava vladavinu znaka Jarca, koja traje narednih mesec dana, i prema verovanjima važan je za početak materijalizacije ideja i značajnih životnih projekata, kako na ličnom tako i na socijalnom nivou.
I dok je na severnoj hemisferi danas najkraći dan, sasvim drugačija situacija je na južnoj hemisferi, gde živi svega deset odsto svetske populacije. Dakle, tamo decembarski solsticij označava najduži dan u godini i početak leta.
Pogledajte i: