„Američki Kongres želi da se taj sukob u Ukrajini u svakom slučaju nastavi. Mislite da će neko reći 'to je strašno'? Skoro niko to nije uradio. Zašto? Stav administracije je takav da ako to ne podržavate, ako ne želite da pošaljete još 60 milijardi dolara oligarsima u Ukrajini, onda radite za Vladimira Putina“, rekao je Karlson u svojoj emisiji na društvenoj mreži „Iks“ (ranije Tviter).
Po njegovom mišljenju, podržavajući sukob u Ukrajini, Amerika je oslabila sopstvene pozicije. Pored toga, dodao je, Oružane snage Ukrajine neće uspeti da pobede na bojnom polju, stoga nema smisla da se na front šalju novi vojnici u sigurnu smrt.
Usaglašavanje pomoći Ukrajini
Američki predsednik Džozef Bajden ranije je zatražio od Kongresa 106 milijardi dolara za pomoć Izraelu i Ukrajini, ali nije dobio nedvosmislenu podršku. Predstavnički dom, u kojem većinu imaju republikanci, glasao je za podršku Tel Avivu, ali je Senat, koji je pod kontrolom demokrata, blokirao inicijativu. Bajden je izjavio da neće potpisati nacrt zakona o dodeli pomoći Izraelu bez Ukrajine ako Kongres odobri takav dokument, dok republikanci u Predstavničkom domu insistiraju na odvojenom razmatranju podrške Kijevu.
Američka administracija je priznala da ranije izdvojeni novac ponestaje, stoga se i paketi naoružanja koji se šalju Kijevu smanjuju. Početkom novembra Bela kuća je saopštila da je Vašington potrošio 96 odsto svih sredstava izdvojenih za podršku Kijevu od početka ruske specijalne operacije.
Ukoliko Kongres sada ne uspe da se dogovori o pomoći Ukrajini, to će se dogoditi nakon praznika koji počinju 14. decembra za kongresmene i 15. decembra za senatore. Predstavnički dom nastaviće sa radom 9. januara, a Senat 8. januara.
U izdanju emisije „Moj pogled na Rusiju“ razmatramo da li Zapad pušta niz vodu Vladimira Zelenskog: