"Ovo je slučaj kada sa jednom ličnosti odlazi epoha. Kako kažu, tamo se takvi ljudi više ne rađaju", napisao je senator na svom Telegram kanalu.
On je naveo da je Kisindžer „u mnogome bio legendarni političar, čija sudbina se povezuje sa važnim događajima veka – od emigracije iz hitlerove Nemačke do julske posete Kini, u kojoj SAD danas vide svog glavnog protivnika”.
"Otišao je predstavnik epohe kada su se SAD vodile, ne fobijama i utopijama, već interesima i realnostima. Kada je Vašington u svom arsenalu imao diplomatiju, a ne samo sankcije", naglasio je Kosačov.
Prema njegovom mišljenju, Kisindžer je bio predstavnik „takozvane realpolitike, zbog čega je bio i kritikovan i hvaljen“.
„Umeo je da izgradi lične odnose, pa čak i da se sprijatelji sa protivnicima. Njegovo ime se vezuje za uspostavljanje diplomatskih odnosa između Sjedinjenih Država i Kine, pregovore o kontroli naoružanja sa SSSR-om i širenju veza između Izraela i njegovih arapskih suseda. Dobio je prilično kontroverznu Nobelovu nagradu za potpisivanje Pariskog mirovnog sporazuma sa Severnim Vijetnamom“, podsetio je potpredsednik Saveta Federacije.
Bilo je, kako je senator primetio, mnogo „tamnih tačaka u njegovoj biografiji“. Među njima, Kosačov je naveo učešće u operaciji svrgavanja demokratski izabranog predsednika Čilea Salvadora Aljendea, u pogibiji civila u Kambodži i još mnogo toga.
„Ipak, on će ući u istoriju kao izvanredan diplomata koji je čvrsto i vešto branio interese svoje zemlje, pokušavajući, čak i u uslovima sadašnjeg ludila i slamanja zapadnih političara da oživi diplomatiju i dijalog“, naveo je Kosačov.
„Imao sam priliku da lično razgovaram sa njim, utisak da se radi o velikoj ličnosti i čoveku epohe pojavljuje se bukvalno čim počne razgovor“, zaključio je senator.
Podsetimo, Henri Kisindžer je noćas umro u 101. godini.