Ovo za Sputnjik, komentarišući optužbe novinara korporacije Bi-Bi-Si, koji su se pobunili zbog uređivačke politike kuće za koju rade, kaže novinar Vladimir Radomirović, urednik portala „Pištaljka“ i dodaje;
„Bez obzira na činjenice koje su videli na terenu, svi novinari zapadnih medija bili su antisrpski raspoloženi, a sada traže profesionalni pristup. Šta su radili tokom rata u Iraku?“.
Novinari britanske medijske korporacije optužili su svoju kuću za pristrasnost i dvostruke standarde tokom izveštavanja o sukobu na Bliskom istoku. Oni primećuju da je većina pažnje posvećena izraelskim žrtvama.
Optužili kuću za dvostruke standarde
Osam novinara Bi-Bi-Sija poslalo je „Al Džaziri“ pismo u kome optužuju kuću u kojoj rade za dvostruke standarde u odnosu prema civilima, kažu da se ne odustaje ni od priče o navodnim ratnim zločinima Rusije u Ukrajini.
„Kompanija nije uspela da pomogne javnosti da prepozna kršenja ljudskih prava koja se događaju u Pojasu Gaze. Od 7.oktobra je ubijeno na hiljade Palestinaca. Kada će taj broj biti dovoljno veliki da naša redakcija promeni stav?“, pitaju novinari u pismu.
Pojas Gaze
© AP Photo / Hatem Moussa
Radomirović u razgovoru za Sputnjik prvo izražava čuđenje što su se pobunili novinari kuće koja je, tokom sukoba u našem regionu bila itekako pristrasna.
„Znamo i koliko ta propaganda vođena od kraja osamdesetih ima uticaja na današnji položaj Srba, Srbije i srpskog naroda u celini. Ovaj rat je zaista pokazao dvostruke standarde raznih velikih medija, ali niko od njih nije reagovao kad je vođena užasna kampanja protiv Srba“.
Palestince tretiraju kao Srbe
Komentarišući činjenicu da je rat na našim prostorima tretiran kao lokalni sukob, a da se sada pred očima celog sveta brutalno ubijaju civili, hiljade žena i dece, Radomirović kaže;
„Užasno je ovo što se dešava, ta tišina koja dolazi od većeg dela sveta je zaista užasna, ali opet kažem, sve to dešavalo i nama, pa ti svetski mediji nisu pokazali bilo kakvu vrstu profesionalnosti kada su izveštavali o sukobima u Jugoslaviji i konačno o bombardovanju Jugoslavije 1999. godine“, podvlači Radomirović.
On kaže da je interesantno, ali da ga ne čudi što su se kolege sa Bi-Bi-Sija javnosti obratile baš preko „Al Džazire“. To objašnjava činjenicom da dosta zapadnih novinara radi za tu kuću, da je tako i nastala, iako je pre svega propagandno oružje katarske vlade.
Čak 79 odsto ubijenih od početka američke invazije su bili civili
© AFP 2023 / AHMAD AL-RUBAYE
Najbolji primer rat u Iraku
Radomirović dodaje da je najeklatantniji primer odnosa zapadnih medija prema sukobima na Bliskom Istoku zapravo bio rat u Iraku;
„Tada je potpuno prihvaćena zvanična verzija Sjedinjenih Američkih Država. Ni danas u zapadnom svetu nemate predstavu koliko je stotina hiljada ljudi ubijeno u Iraku zbog agresije Zapada i koliko je kulturno blago, u krajnjoj liniji, opljačkano od strane zapada u Iraku“.
Sagovornik Sputnjika kaže da je svakako ovakvo neprofesionalno izveštavanje, koje ima trajne posledice, počelo krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina, kod nas.
„Kad se gleda iz perspektive ovoga što se dešava u Gazi i onoga što se dešavalo u Iraku, u Libiji, Siriji, naš sukob danas izgleda kao jedan mali sukob, ali koji je tada zbog prevlasti, premoći Zapada i nepopustljivosti Srbije izazvao tu vrstu lavine propagande prema srpskom narodu od koje i danas stradamo svi mi“.
Bi-Bi-Si odbacuje sve optužbe svojih novinara. Portparol te kuće istakao je da je kompanija jedna od retkih čiji se izveštači nalaze u Pojasu Gaze. Po njegovim rečima, prenela je mnoštvo priča Palestinaca, a takođe je prenosila i izjave iz prve ruke od civila, doktora i humanitarnih radnika u Gazi.