Građanima je moglo da izgleda čudno zašto je formirana koalicija između „Dosta je bilo“, Socijaldemokratske stranke i pokreta „Otete bebe“, s obzirom da je lider socijaldemokrata i nekadašnji predsednik Srbije Boris Tadić za ulazak Srbije u EU, dok je „Dosta je bilo“ evroskeptična stranka, objašnjava Radulović u predizbornom razgovoru za Sputnjik.
Kosovo i Metohija su nas spojili
Međutim, kako kaže, i Boris Tadić je protiv francusko-nemačkog plana. Sa Tadićem smo napravili listu stvari oko kojih se slažemo, dodaje Radulović.
„Na primer, ne slažemo se oko toga da li Srbija treba da bude članica EU. Mi mislimo da ne treba, da je EU nadnacionalna struktura u kojoj se gubi državni suverenitet. Međutim, DJB nije protiv evrointegracija. Potrebna nam je ekonomska saradnja, ljudima treba omogućiti da mogu da putuju… Ali ne i takva politika da nam iz Brisela stiže diktat i zakoni koje treba da poštujemo. Srbija treba da bude suverena zemlja“, objašnjava on.
Osim što su se saglasili oko stava prema francusko, nemačkom planu i evrointegracijama u određenoj meri, DJB i SDS dele istovetan stav prema eventualnom uvođenju sankcija Rusiji – to je suprotno državnim i nacionalnim interesima Srbije. Takođe su se složili da je Srbiji potrebna nova politička kultura, odnosno kultura dijaloga.
„Mislim da valjanje u blatu odgovara samo vlasti. Retorika mora da se izdigne na kulturniji nivo, na nivo u kome ćemo govoriti o činjenicama i predstaviti jednu pristojniju i odmereniju Srbiju“, kaže Radulović.
Velika cena za ulazak u EU
Uz promenu izbornog sistema, DJB, SDS i pokret „Otete bebe“ složili su se da, dodaje naš sagovornik, Srbija nije na prodaju – voda, vazduh i zemlja u Srbiji nisu na prodaju.
„Oko toga smo se okupili, a da bi Srbija mogla da odbrani i ostvari svoje interese, moramo da pronalazimo savezništva, da pronalazimo tačke spajanja. I te tačke spajanja pronašli smo u ovoj koaliciji. Ne pretvaramo se da je ovo nešto više od toga“, napominje Radulović.
Koalicija „Dobro jutro Srbijo“ je predizborna, tehnička, koalicija – ono što će opstati posle izbora, iako će svaki koalicioni partner imati svoj poslanički klub su tačke oko kojih su se dogovorili, dodaje on.
„Mi hoćemo i želimo da za nas glasaju i glasači koji su za EU, ali ne po cenu Kosova i Metohije, a takvih birača je mnogo. Naša koalicija pokazuje da i stranke koje su za i protiv EU mogu da se slože oko nekih najvažnijih državnih i nacionalnih interesa i to je ono što i nudimo biračima“, kaže Radulović.
Cilj: pridobiti glasače SNS
Koalicija „Dobro jutro Srbijo“ orijentiše se, kaže, i na pridobijanje dela glasačkog tela vladajuće koalicije. Promene vlasti na izborima se dešava onda kada deo glasača koji su na prethodnim izborima glasali za vlast, promene svoj stav. Bez toga, objašnjava Radulović, nema promene. To se dogodilo u Srbiji pred 5. oktobar, ali i u Crnoj Gori pred 30. avgust 2021. I Slobodan Milošević i Milo Đukanović napravili su takve greške da je deo njegovih glasača promenio mišljenje i glas dao opoziciji.
Ako glasače vladajuće stranke nazivate pogrdnim imenima, kao što su „sendvičari“, ako im govorite da su glupi, da nemaju sve zube, kako mislite da ikada pobedite na izborima, pita se naš sagovornik.
„Priča o tome kako su svi glasači vlasti ucenjeni jednostavno nije tačna. Mi moramo da se konačno probudimo, da shvatimo da većina ljudi glasa za vlast zato što misli da su najmanje loše rešenje za Srbiju. I onda, relativno ocenjuju za koga će da glasaju i misle da je vlast bolja. A razlog zašto je to tako je politika da se odreknemo Kosova i Metohije, politika da je u Srebrenici bio genocid, politika da treba uvesti sankcije Rusiji, politika „samo na Zapad“, ulazak u NATO… Nešto protiv čega je osamdeset odsto građana Srbije. To je, po meni toliko nerazumno, uopšte ne razumem šta je ideja, osim ako ne zadovoljavaju nečiju politiku i imaju nekakvu ulogu, kao i cirkus u Skupštini, koji je vlasti dao alibi da raspiše ove izbore“, kategoričan je Radulović.
Bez odmerenosti i pristojnosti u političkom životu Srbiju ne može da svane, jer se iz političkog diskursa nepristojnost i agresija, osećaj stalnog ratnog stanja, grča i nemilosrdne retorike koja ništa ne znači šire po ostalim segmentima društvenog života, dodaje naš sagovornik.
Termini kao što su „izdaja“ ili kapitulacija su, prema Radulovićevim rečima gubitnički – cena Kosova i Metohije mora da bude tolika da se ni jedna vlast nikada ne odluči da ga preda. Cilj je sačuvati Kosovo i Metohiju, a ne da vlast poklekne pred pritiscima, pa nakon toga da je menjamo, ističe Radulović.
Nemačka mrvi Srbiju već 200 godina
Osvrćući se na postupak nemačkog diplomatskog predstavnika na tzv. Kosovu, koji je manastir Dečani nazvao „kosovskom kulturnom baštinom“, Radulović napominje da Nemačka na ovim prostorima nastupa kao kolonijalni gospodar duže od dve stotine godina.
„Ta politika je politika mrvljenja srpskog naroda, gde se otkidaju komad po komad, i naroda i teritorije. Teritorija se negde prazni, negde se ljudima menja identitet. U Crnoj Gori je, recimo, taj proces bio dosta očigledan, pa je na kraju narod rekao ne. Praktično, za Nemačku, jedini neprijatelj na Balkanu je srpski narod. Jedina prepreka da zavladaju ovim prostorom je srpski narod“, kaže Radulović.
Međutim, svetski geopolitički odnosi se menjaju. Dešavaju se tektonski procesi, pa i odnosi unutar Zapada, dodaje on.
„Živimo u vremenu tektonskih promena gde potpuna dominacija Zapada polako pada. Ona je zasnovana na dolari kao svetskoj valuti, odatle i crpi snagu. To se menja. BRIKS menja tu sliku. BRIKS nije ni politički, ni vojni savez, to je čisto ekonomski savez koji kaže da je sistem trgovine gde je dolar ključna valuta duboko nepravedan sistem, koji je samo u interesu SAD i Zapada. To mora da se promeni i multipolaran svet treba da nastane. Mislim da je u interesu čovečanstva da se to desi“, ističe Radulović.
Bez obzira na to što je u okruženju EU i NATO, naša zemlja bi mogla da postane članica BRIKS-a, smatra on.