Na početku sastanka, Bajden je izjavio da moraju da garantuju da njihova konkurencija ne preraste u sukob i Vašington upravo to namerava da učini.
Američki lider je istakao da mu je „zadovoljstvo i čast“ da primi predsednika Kine. Bajden je napomenuo da se ne slaže uvek sa Si Đinpingom, ali da je njihova komunikacija „bila otvorena i iskrena“.
„Kao i uvek, ne postoji zamena za komunikaciju licem u lice“, rekao je Bajden.
Sa svoje strane, kineski predsednik izjavio je da bi mogući sukob između Kine i Sjedinjenih Američkih Država izazvao „nepodnošljive posledice“ za obe strane.
„Ne izgleda realistično scenario u kojem jedna zemlja reformiše drugu, a mogući sukob ili konfrontacija povukli bi nepodnošljive posledice za obe strane“, istakao je on.
Prema rečima kineskog lidera, Zemlja je „dovoljno velika da obe zemlje napreduju“, a uspeh jedne od njih predstavlja mogućnost za drugu.
„Čvrsto verujem u obećavajuću budućnost naših bilateralnih odnosa“, naglasio je Si Đinping.
On je dodao da smatra da su bilateralni odnosi Pekinga i Vašingtona „najvažniji“ na svetu.
„Odnos SAD i Kine, koji je najvažniji bilateralni odnos na svetu, mora se... posmatrati u širem kontekstu ubrzane globalne transformacije“, ocenio je kineski predsednik.
Prema njegovim rečima, Kina i SAD nemaju prava da okreću leđa jedna drugoj, kao i da konkurencija između njih ne bi trebalo da postane preovlađujući trend i da neće moći da reši probleme sa kojima se suočavaju Kina, Sjedinjene Američke Države i svet u celini.
Predsednici su se poslednji put sastali pre godinu dana, na marginama samita G20 u Indoneziji 14. novembra 2022. kako je ranije saopštila Bela kuća, Bajden će na sastanku pokrenuti teme poput trgovine, saradnje Kine i Irana i zabrinutosti za ljudska prava.