DRUŠTVO

Otvorila se ogromna pukotina duga 15 kilometara, erupcija bi mogla da uništi ceo grad /video/

Vlasti na Islandu završile su evakuaciju oko 3.700 stanovnika ribarskog grada Grindavika koji se nalazi na oko 40 kilometara jugozapadno od Rejkjavika, jer stručnjaci vjeruju da bi ceo grad mogao da bude uništen erupcijom vulkana Fagradalsfjal:.
Sputnik
Grad je evakusan nakon što je pomeranje magme ispod Zemljine kore izazvalo hiljade zemljotresa za koje se veruje da su preteča erupcije.
„Zaista smo zabrinuti za sve kuće i infrastrukturu u toj oblasti“, rekao je za AFP Vidir Rejnison, šef islandske uprave za civilnu zaštitu i vanredne situacije.
Ribarski grad nalazi se u blizini geotermalne elektrane Svartsengi, glavnog snabdevača struje i vode za 30.000 stanovnika na poluostrvu.
„Magma je sada na veoma maloj dubini, tako da očekujemo erupciju u najkraćem roku od nekoliko sati do nekoliko dana“, rekao je Rejnison.
„ Trenutno Imamo pukotinu dugu oko 15 kilometara i bilo gde na njoj mogla bi da se desi erupcija“, rekao je Rejnison.
Međutim, on nije isključio mogućnost erupcije na dnu okeana, koja bi verovatno izazvala veliki oblak pepela.
„To nije najverovatniji scenario, ali ga ne možemo isključiti“, rekao je on.
Potresi i podizanje tla izazvani upadom magme već su oštetili puteve i zgrade u Grindaviku i okolini.
Island, koji ima 33 aktivna vulkanska sistema, proglasio je vanredno stanje.
U nekoliko obližnjih gradova otvoreni su skloništa za hitne slučajeve i centri za pomoć, ali većina stanovnika Grindavika boravi kod prijatelja ili rođaka, prenose mediji.
Tri erupcije dogodile su se na poluostrvu Rejkjanes poslednjih godina u blizini vulkana Fagradalsfjal: u martu 2021, avgustu 2022 i julu 2023 —daleko od bilo kakve infrastrukture ili naseljenih područja.
Zemljina kora je bila polomljena „toliko u protekle tri godine“ tim erupcijama, „pomažući magmatskim tečnostima da brže pronađu svoj put“, rekla je koordinatorka za vulkanske opasnosti Islandske meteorološke službe Sara Barsoti.
Pre erupcije u martu 2021. godine, poluostrvo Rejkjanes je bilo neaktivno osam vekova.
Vulkanolozi veruju da bi novi ciklus povećane aktivnosti mogao da traje nekoliko decenija ili vekova.
Smešten u severnom Atlantiku, Island se prostire na Srednjoatlantskom grebenu, pukotini na dnu okeana koja razdvaja evroazijsku i severnoameričku tektonsku ploču.
Ogromna erupcija u aprilu 2010. na drugom islandskom vulkanu – Ejafjalajokul, na jugu ostrva primorala je da 100.000 letova u Evropo bude otkazano.
DRUŠTVO
Više od 2000 zemljotresa na Islandu, naređena evakuacija zbog opasnosti od erupcije vulkana
Komentar