U Crnoj Gori ovo je jedan od ciljeva programa ,,Evropa sad 2“. I, odmah su se javili i kritičari ove namere crnogorskih vlasti. Upozoravaju, pre svega da bi svemu ovome trebalo da prethode precizne analize i izmena zakona. Kako kažu, ni u samoj EU penzioni sistemi nisu isti – definisani su različito.
Da bi jedan državni penzioni fond mogao da funkcioniše neophodno je da četiri doprinosa zaposlenih “pokrivaju” jednu penziju. U mnogim zemljama EU, ali i u svetu, to nije više ostvarivo pa se novac u državni fond “preliva” iz državnih budžeta. A da bi državna kasa bila rasterećena mnoge zemlje najavljuju ili su već uvele povećanje starosne granice za odlazak u penziju.
Starosna granica pomera se i u Srbiji. Pri tome, država povećava penzije i najavljuje nove korekcije. Najsporije, naravno, rastu najmanje penzije, pa se čak čuju komentari da bi dekretom trebalo povećati primanja najsiromašnijih penzionera.
O tome šta je razlog što “stubovi” državnih penzionih fondova “popuštaju” i u bogatim evropskim zemljama, zašto su smanjeni prilivi po osnovu doprinosa u državne, da li su drugi i treći stubovi prava rešenja – da li će 2035. godine moći da nadomeste držane penzione fondove. Sa profesorom Ekonomskog fakulteta Ljubodragom Savićem u današnjoj emisiji “Energija Sputnjika” Jelica Putniković razgovara i o tome šta čeka crnogorske penzionere i treba li Srbija da kopira EU.
Jer, privatni penzioni stubovi, međutim, nisu još zaživeli u većemo broju. U Srbiji je svaki deseti zaposleni član nekog dobrovoljnog penzionog fonda, a trenutno 217.000 građana uplaćuje u privatni penzioni fond.
O emisiji „Energija Sputnjika“
„Energija Sputnjika“ je emisija portala i radija Sputnjik koju vodi Jelica Putniković, stručnjak za energetiku.
Teme su mahom vezane za energetiku i ekonomiju, lokalnog i globalnog karaktera, a gosti su stručnjaci u svojim poljima. Emituje se svakog utorka u 21.00.