Hladan doček za američkog državnog sekretara u Ankari tema je turskih medija i društvenih mreža, na kojima se navodi da je „dobio šta je i zaslužio“. Blinken je u tursku prestonicu stigao noću, a na aerodromu su ga dočekali američki ambasador u Ankari Džef Flejk, generalni direktor za međunarodne odnose u ministarstvu spoljnih poslova Japrak Balkan i zamenik gradonačelnika Ankare Namik Kemal Nazli.
„Niko od visokih turskih funkcionera nije dočekao američkog ministra na aerodromu. Primetno je bilo i da deo aerodroma na kom je Blinken izlazio iz aviona nije bio osvetljen. Posle pozdrava sa ljudima koji su ga dočekali u mraku, Blinken je seo u automobil i otišao“, piše list „Turkije“.
Entoni Blinken u Turskoj
© AP Photo / Jonathan Ernst
Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan ranije je kritikovao Blinkena zbog „subjektivnog pristupa palestinsko-izraelskom sukobu“. Prema rečima turskog predsednika, „Blinken je pristupio krizi na osnovu svoje nacionalne pripadnosti“.
Protest tokom boravka Entonija Blinkena u Turskoj
© AP Photo / Ali Unal
Ispred zgrade ministarstva spoljnih poslova Turske, gde se Blinken sastao sa turskim ministrom Hakanom Fidanom, održan je i protest, koji su turski mediji nazvali „hladnim tušem za američkog državnog sekretara“.
Entoni Blinken u Turskoj
© AP Photo / Jonathan Ernst
„Savez turske omladine pozdravio je Blinkena zastavama Palestine i sloganima „Blinken, ubico, odlazi iz Turske“, navodi turski list „Ajdinlik“.
Posle sastanka Blinkena i Fidana, nije bilo zvaničnog saopštenja niti izjava. Prema pojedinim medijskim navodima, Blinken je pokušao da ubedi tursku stranu da izvrši pritisak na Hamas kako bi oslobodio taoce. Međutim, turska strana je insistirala na međusobnoj razmeni zatvorenika i bezuslovnom prekidu vatre, uz međunarodni nadzor, a Ankara je ponudila da bude garant.