Novak Đoković osnivanjem PTPA organizacije želeo je da približi javnosti uslove slabije rangiranih tenisera i pomogne im u tome da imaju ista prava kao i bolji igrači i da dobijaju više novca.
Revolucionarna ideja u samoj osnovi je humana, ali se nije svima dopala.
„Znate, neke vladajuće organizacije u tenisu nisu imale podržavajuće stavove prema PTPA. Mogao bih čak da kažem da su prilično ignosirali PTPA, ali... Mi smo tu! Jači smo iz dana u dan! Dobijamo sve više poverenja, sve više podrške od igrača. Oni prepoznaju važnost PTPA kao njihove organizacije, koja zastupa njihova prava. Na kraju krajeva, mi smo jedina organizacija u tenisu koja 100 posto zastupa interese igrača“ , poručio je Đoković u najnovijem obraćanju ispred PTPA.
Srpski as ovo udruženje osnovao je sa Vasekom Pospišilom, kanadskim teniserom,a priključila su ime se mnoga teniska imena poput Nika Kirjosa, Huberta Hurkača, Paule Badose i drugih.
Novak je nedavno kritikovao sistem jer igrači ne mogu da učestvuju u donošenju pojedinih odluka, ali se prethodno bavio i jednakim uslovima u muškom i ženskom tenisu. Prvi reket sveta toliko je temeljno posvećen ovoj misiji da je ukazao i na problem teških loptica zbog kojih se igrači često povređuju.
Imao je vremena najbolji teniser svih vremena da se posveti čak i pojedinačnim slučajevima poput slučaja Marka Trunđelitija, argentinskog tenisera, koji je oktrio da mu je ponuđeno da namešta mečeve. Argentinac nije naišao na podršku i nazivan je cinkarošem, a Novak mu se nedavno javio kako bi mu pružio podršku.
Kada se sve sabere i kada se na taj zbir doda još i sve što srpski as radi mimo organizacije računajući pomoć srpskim teniserima (primer Hamada Međedovića) zaista je apsurd da sistem to ne podržava.