Materijal, koji je prikupila svemirska letelica sa asteroida Benu blizu Zemlje, trebalo da bude otkriven u NASA svemirskom centru Džonston u Hjustonu u američkoj državi Teksas.
Kako je najavljeno, predstavljanje uzoraka biće prenošeno uživo.
Kapsula „Oziris-Reks“ je sa uzorcima sa asteroida Benu sletela na Zemlju u pustinji u američkoj državi Juti prošlog meseca.
Sletanje kapsule zatvorilo je šestogodišnju misiju američke svemirske agencije i Univerziteta u Arizoni.
To je tek treći uzorak asteroida i daleko najveći koji je vraćen na Zemlju radi analize, nakon dve slične misije japanske svemirske agencije koje su završene 2010. i 2020. godine.
Kao i drugi asteroidi, Benu je ostatak ranog solarnog sistema, a njegov današnji hemijski sastav i mineralogija su praktično nepromenjeni od formiranja pre nekih 4,5 milijardi godina. Benu sadrži tragove o poreklu i razvoju stenovitih planeta kao što je Zemlja, a možda čak i tragove o evoluciji života, preneo je Rojters.
Kapsula „Oziris-Reks“ je prvo pregledana na poligonu za testiranje i obuku u Juti u blizini mesto sletanja, a potom je prebačena u centar Džonston, gde su uzorci podeljeni u manje primerke koji su obećani za oko 200 naučnika u 60 laboratorija širom sveta.
Procenjeno je da je uzorak sa asteroida Benu težak oko 100 do 250 grama. Asteroid Benu otkriven je 1999. godine, a njegov prečnik iznosi oko 500 metara.
Kapsula „Oziris-Reks“ lansirana je 2016. godine i stigla je do Benua 2018. godine. Provela je gotovo dve godine u orbiti oko asteroida pre nego što je uzela uzorak rastresitog površinskog materijala pomoću robotske ruke 20. oktobra 2020. godine.