Kirbi je upitan da prokomentariše da li u Vašingtonu ideju ograničenja cene ruske nafte smatraju neuspešnom u svetlu vesti da se ruski energent prodaje po ceni iznad maksimalne određene (60 dolara po barelu).
„Mi ipak smatramo da je ograničenje cena koristan i održiv instrument. I ukoliko bude potrebno, biće preduzete mere da se koriguje. Razgovarali smo o tome sa saveznicima i partnerima. Prema tome, nemamo osećaj da će ograničenje cena kao instrument nestati. Danas nemam šta da kažem o bilo kakvim promenama“, odgovorio je Kirbi.
Kako je dodao, Sjedinjene Američke Države, koje su i same odustale od kupovine ruske nafte, žele da ograničenje cene poštuju i svi ostali kupci.
„Sećate se, ideja je bila da se ruska nafta skloni sa tržišta i da se minimiziraju prihodi (ruskog budžeta od njenog izvoza)“, rekao je Kirbi.
Prethodno je zamenica ministra finansija Velike Britanije Džoana Pen kazala za Rojters da London razgovara sa ostalim zemljama G7 o efikasnosti ograničenja cena ruske nafte i mogućnosti njenog revidiranja s obzirom na promene na svetskom tržištu.
U decembru 2022. godine Putin je potpisao ukaz o zabrani isporuka ruske nafte i naftnih derivata kupcima koji poštuju granične cene, a zadržao je pravo da donosi posebne odluke o isključenju jednog broja isporuka iz ukaza.
Naftne sankcije Zapada su stupile na snagu 5. decembra: Evropska unija prestala je da uvozi rusku naftu koja se transportuje morem, a zemlje G7, Australija i Evropska unija nametnule su ograničenje cene za naftu koja se transportuje morem na 60 dolara po barelu.