REGION

Slučaj tunela u crnogorskom sudu: Kopali ga strani državljani, iskopano 18 kubika zemlje

Šest osoba koje su osumnjičene da su kopale tunel do depoa Višeg suda u Podgorici, u kom je smešten dokazni materijal, nisu iz Crne Gore i policija za njima intenzivno traga, objavila je RTCG pozivajući se na izvore iz bezbednosnih struktura..
Sputnik
Osumnjičeni za kopanje tunela do depoa Višeg suda su strani državljani, tvrdi RTCG.
Podsetimo, otkriveno je da je tunel prokopan od stana u zgradi prekoputa do depoa Višeg suda, u kom se nalazi dokazni materijal iz sudskih postupaka, među kojim i velika količina droge. Predsednik Suda Boris Savić izjavio je da iz depoa „gotovo ništa nije nestalo“
Ovom temom bavio se i Biro za operativnu koordinaciju kojom je rukovodio ministar pravde i koordinator Biroa Marko Kovač. Pored članova Biroa, po pozivu prisustvovali su predsednik Višeg suda u Podgorici Boris Savić i ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić.
„Razmatrana su pitanja bezbednosti i mera zaštite objekata i prostorija organa za sprovođenje zakona, sa posebnim fokusom na događaj u vezi depoa Višeg suda u Podgorici“, saopšteno je.
Biro je kopanje tunela i obijanje depoa Višeg suda nazvao „najznačajnijim i najopasnijim udarom na institucije države i pravosudni sistem“.
„Zaključeno je da je reč o aktivnostima sa visokim nivoom organizacije i profesionalizma, koja je podrazumevala učešće većeg broja lica različite profilacije“, navode iz Biroa za operativnu koordinaciju.
Iz Biroa je saopštenu kako je pronađeno više tragova na osnovu kojih se vodi istraga, te se radi na identifikaciji šest osoba koje su učestvovale u kopanju tunela, te pronalaženju njihovog nalogodavca.

Veštak: Iskopano 18 kubika zemlje

Tunel koji je prokopan do depoa Višeg suda dug je tridesetak metara, a sudski veštak građevinske struke Dragan Žarković rekao je da za njegovo iskopavanje nije bila potrebna teška mehanizacija, ali jesu precizne mape.
„Neko je morao dati podatke krajnje tačke tunela, to je morao uraditi sa geodetskom aparaturom i instrumentima i pretpostavljam da je rađen sa ručnim alatom, bez upotrebe nekakvih savremenih pomagala kojima bi se to odradilo brže. Moja pretpostavka je da je to rađeno duži vremenski period možda i noću“, navodi Žarković.
Sudski veštak ukazuje da je zvuk radova kamuflirala dnevna buka, a ne isključuje i savremene tihe mašine, tzv. krtice.
„Onaj ko se bavi ovakvim stvarima, a to su organizovane kriminalne grupe imaju savremenije tehnologije nego oni koji bi trebalo da ih sprečavaju u tome. To je problem Crne Gore“, kaže Žarković.
Tunel je prema prvim procenama dimenzija metar sa 80 centimetara za šta je moralo biti iskopano oko 18 kubika zemlje, kaže Žarković.
„Nije to izneto iz suda nego iz tog tunela, kako se napredovalo napred, moralo se nazad vraćati i odlagati. Eventualno kasnije ekspedovati negde, u nekakvih džakovima, verovatno noću“, objašnjava Žarković.
On dodaje da za 15 godina iskustva u veštačenju u građevini nije imao nijedan slučaj sličan ovom, i napominje da bi za precizniju analizu bilo potrebno da obiđe depo, kao i tunel, a takav nalaz struke bi, veruje, doprineo i istrazi.
DRUŠTVO
Nesvakidašnji pokušaj pljačke: Prokopan tunel do depoa Višeg suda u Podgorici
REGION
Krtice, patuljci i „Bjekstvo iz Šošenka“: Urnebesne reakcije na otkriće tunela ispod podgoričkog suda
REGION
Biro za bezbednost: Šest osoba kopalo tunel ispod Višeg suda u Podgorici
Komentar