Diplomata je naveo da neke stalne članice Saveta bezbednosti optužuju Rusiju da često koristi svoje pravo veta. Primetio je da zapadnim zemljama nije potreban veto, jer „imaju osam glasova u džepu“, što u suštini predstavlja skriveni veto.
„To je razlog što Savetu bezbednosti nije potrebno proširenje na račun novih zapadnih članova koje imaju isto stav“, rekao je on.
Savet bezbednosti je glavni organ UN. Pored pet stalnih članova (Rusija, Kina, SAD, Velika Britanija i Francuska) u radu učestvuje deset članica koje nisu stalne, a koje bira Generalna skupština UN. Prema rezoluciji, tih deset članica Saveta bezbednosti se biraju po geografskom principu. Pet članica su države iz Azije i Afrike, jedna je iz Istočne Evrope, dve su države Latinske Amerike, dve iz Zapadne Evrope i drugih dražava.
Rusija je poslednji put primenila pravo veta krajem avgusta prilikom glasanja o nacrtu rezolucije o sankcijama protiv Malija. Nacrt rezolucije su pripremili Francuska i Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE). Postoji predlog da će se sankcije koje su već uvedene produžiti na godinu dana do 31. avgusta 2024. godine. Ostali članovi Saveta bezbednosti, osim Kine, glasali su za, dok se kineska strana uzdržala od glasanja.