„U ‘Institutu Kurčatov’ se radi na projektu bezbednog suvog čuvanja u hermetičnim kontejnerima koji su ispunjeni gasom. Formiraće se obračunski kod koji će opravdati režim suvog skladištenja, transporta, kao i različitih vanrednih situacija“, rekao je on.
Prema njegovim rečima, trenutno se u svetu eksploatiše oko 450 nuklearnih reaktora koji godišnje daju oko 900 tona istrošenog nuklearnog goriva. Ovo je veliki problem koji će se rešiti u budućnosti. U Rusiji se istrošeno nuklearno gorivo čuva u takozvanim skladištima bazenskog tipa, koji imaju mnoge nedostatke, a glavni je visoka cena izgradnje.
„Trenutno se u svetu postoji trend da je veoma skupo da se istrošeno nuklearno gorivo prevozi ka nama, a iz mnogih blokova koje gradimo u inostranstvu mi to gorivo ponovo dovozimo do nas. Suva skladišta nam omogućavaju da to gorivo skupljamo direktno na objektima ili u određenim zonama“, pojasnio je Frolov.
Ruski naučnik je dodao da će implementirajući tehnologiju u industriji Rusija moći da smanji troškove za izgradnju skladišta istrošenog nuklearnog goriva i poveća konkurentnost zemlje u oblasti nuklearne energije.