„Komitet je zabrinut zbog izveštaja o rasnoj diskriminaciji romske i srpske manjine, posebno u sferi zapošljavanja i obrazovanja“, navodi se u dokumentu u kojem su izloženi zaključci Komiteta.
Takođe se primećuje da postoji značajna razlika između broja zvanično registrovanih slučajeva diskriminacije nacionalnih manjina od strane Hrvata prema hrvatskom „Zakonu o borbi protiv diskriminacije“ i znatno većeg broja takvih slučajeva od strane predstavnika etničkih ili nacionalnih manjina i onih koji nisu državljani te zemlje.
Dodaje se da je Komitet zabrinut i zbog toga što nacionalni sudovi tek treba da završe procesuiranje lica koja su odgovorna za teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava i zbog ukupnog smanjenja broja istraga i krivičnih gonjenja od 2013. godine koje se tiču diskriminacije manjina.
„Takođe se dovode u pitanje razlike u izricanju kazni Srbima i Hrvatima, osuđenim za ozbiljna krivična dela. Komitet je pozvao državu članicu da ubrza krivično gonjenje lica koja su odgovorna za teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava i da efikasno istraži i krivično goni sve takve pojedince, bez obzira na njihovo etničko poreklo“, ističe se u saopštenju.