Na ovaj način dugogodišnji dopisnik srpskih medija iz Moskve Đuro Bilbija sumira rezultate posete najviših zvaničnika Republike Srpske, predsednika republike Milorada Dodika i srpskog člana Predsedništva BiH Željke Cvijanović Budimpešti.
Cvijanovićeva i Dodik imali su niz sastanaka u mađarskoj prestonici i razgovarali su, između ostalog sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom, turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom, predsednikom Azerbejdžana Ilhamom Alijevim, ali i sa predsednikom Tatarstana Rustamom Minihanovim. Dodik je na sastanku sa liderom Tatarstana inicirao potpisivanje sporazuma o saradnji između Republike Srpske i ove ruske federalne jedinice.
Srpska se kreće u ispravnom smeru – ka Rusiji
Prema Bilbijinim rečima, najava da će predsednik Republike Srpske u oktobru posetiti Moskvu potvrda je ispravne politike koju Banjaluka vodi.
„Sastavni deo i stub nosač te ispravne politike su odnosi sa Rusijom. Dodik vrlo dobro zna da ga progone zbog stavova prema NATO, prema BiH i stava o pokušajima uspostavljanja zapadnog protektorata nad njom, kao i zbog odnosa sa Vladimirom Putinom i Rusijom“, objašnjava Bilbija.
Pokušaje Zapada da ekonomski slome Republiku Srpsku, Milorad Dodik je sanirao sporazumom o ulaganju sa Mađarskom i Azerbejdžanom, čime će šteta od odustajanja Nemačke da kreditira četiri infrastrukturna projekta u Republici Srpskoj biti sanirana. Dodiku ostaje da do kraja godine ugovori širu saradnju sa Tatarstanom.
Tatarstan je republika u okviru Ruske Federacije i koja je, prema Bilbijinim rečima, u dobroj meri centar ruske industrije. Na teritoriji Tatarstana nalaze se automobilska i industrija teških kamiona, kao i dobar deo vojne industrije – gradovi Kazanj i Samara spadaju u najrazvijenije gradove u Rusiji. Tatarstan ima jako razvijenu petrohemijsku i automobilsku industriju, u čemu Bilbija vidi moguća polja saradnje sa Republikom Srpskom.
„U svakom slučaju, za Republiku Srpsku je izlazak na teritoriju Rusije jako značajan i tek će biti značajan jer će Rusija postati jedan od megaekonomskih i geostrateških regiona sveta“, smatra on.
U prekompoziciji međunarodnih odnosa, Republika Srpska će morati da nađe svoje mesto, a trenutno ide u dobrom smeru, dodaje on.
Srpska, Turska i Mađarska imaju isti interes
Dodik ima srdačne odnose sa turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom i mađarskim premijerom Viktorom Orbanom zato što se ove dve države osamostaljuju od istih centara moći od kojih se osamostaljuje i Republika Srpska, kaže Bilbija.
„Mađarska neće da legne pod američku liberalnu protektorsku ambiciju da oni njome vladaju, formiraju svest mlade generacije i tako dalje. To ni Dodik neće. I zato su Mađarska i Republika Srpska postale bliske, jer postoji nešto što ih zbližava“, objašnjava on.
Sa druge strane, Turska je najsamostalnija država u okviru NATO i Erdogan u tom smislu gaji određeno razumevanje prema Republici Srpskoj koje nemaju oni koji žele i pokušavaju da stvore unitarnu BiH. Erdogan će svakako nastaviti da podržava Bošnjake, međutim, on ne gaji isključivo imperijalne ambicije prema toj zemlji, napominje Bilbija.
„On ima i druge interese. On mora, da bi pobegao od Amerikanaca, da bi ekonomski i vojno bio jači, da se osloni na Rusiju. I tako, kada se pogleda, Erdogan, a on to govori čak i javno, ekonomski i delom geopolitički se orijentiše ka Rusiji. To isto radi i Dodik i zato neka vrsta razumevanja u trouglu Erdogan-Dodik-Orban postoji“, zaključuje Bilbija.