U sklopu ovog događaja, Ruski dom u Beogradu darovao je Sabornom hramu Svetog Makarija Sokolovića u Plužinama izložbu „Borba Srba i Crnogoraca protiv Turaka 1875-1878. očima ruskih dobrovoljaca“.
Postavku koju čine gravure i crteži ruskih umetnika dobrovoljaca, koji su objavljeni u ruskoj štampi pripremili su Ruski naučni institut i Ruski dom u Beogradu i posle tri putovanja po Crnoj Gori, obilazeći Podgoricu, muzeje Herveg Novog, Pivu, zakonačila je u varošici Plužine.
Ruski ambasador u Crnoj Gori Vladislav Maslenjikov na izložbi u Plužinama.
© Foto : Ustupljeno Bobanu Novoviću
„Drago mi je što svoje putovanje završava ovde, u Plužinama, u blizini mesta gde je pre 148 godina rođen hercegovački ustanak koji je imao ogroman uticaj i na Rusiju i na Crnu Goru. Godine 1877. Rusija ulazi u rat sa Turskom, koji je rezultirao oslobođenjem balkanskih naroda, kada Crna Gora i Srbija stiču nezavisnost. Sa posebnim zadovoljstvom mogu da saopštim da Ruski dom poklanja izložbu Sabornom hramu Svetog Makarija Sokolovića u Plužinama i njegovom starešini Luki Cicmilu. Oče Luka, nadam se da će ova izložba biti prva postavka vašeg muzeja pri hramu, čija se izgradnju privodi kraju“, kazao je Pavel Bušujev iz Ruskog doma.
Ambasador Rusije u Crnoj Gori Maslenjikov izrazio je zadovoljstvo što ova izložba ostaje u Plužinama, gradiću na obali Pivskog jezera.
„Nadam se da će nove generacije u Srbiji, Rusiji i Crnoj Gori poštovati istorijsku, duhovnu i versku srodnost naših naroda“, poručio je Malsenjikov.
Događajima u Plužinama prisustvovali su predsednik Opštine Plužine Slobodan Delić, predsednik SO Danilovgrad Velimir Đoković, generalni sekretar Saveza Srba iz Crne Gore Rade Crnogorac, kao i mnoge druge ličnosti.
Podsjetimo, film „Crna Gora međa istine i laži“, čijem stvaranju su veliki doprinos dali i članovi Saveza Srba iz Crne Gore Luka Karadžić, Sonja Jančić i Sava Obradović, prethodno je premijerno prikazan na Žabljaku i u Šavniku.
Film govori o brojnim istorijskim događajima o kojima su decenijama širene dezinformacije i laži među građanima. Okosnicu filma čini „Velika narodna skupština srpskog naroda“ (Podgorička skupština), kao i druga brojna dešavanja koja su za srpski narod bila sudbonosna.