„Vojno vozilo, hram, predviđen je za vojnike koji učestvuju u zoni specijalne vojne operacije. Osnova vozila je aluminijum kako bi konstrukcija bila lakša i šator na naduvavanje dimenzija 4h4 metara“, rekao je on.
Naveo je da vozilo može da bude autonomno i bez šatora i tako sveštenik može da dođe do vojnika u „crvenoj zoni“.
Grišin je dodao da vozilo ima sve što je neophodno: frižider, tuš, lavabo, biotoalet i dva kreveta. Drugi je namenjen za vozača-pomoćnika sveštenika. S obzirom na to da sveštenik ne sme da uzima oružje u ruke, vozač onda vrši i funkciju obezbeđenja.
Hram se može koristiti i prilokom obuka i terenskih vežbi.
„Hram se napumpa vrlo brzo, u njemu se vojnici pomole, rasklopi se i spremni su dalje za pokret. Dvojica ga nameštaju i sve ikone postave na svoja mesta i to sve urade za deset minuta. Sklapa se nešto duže – 15 minuta“, istakao je sveštenik.
Dodao je da je vozilo kojim se prevozi hram, vozilo eksperimentalnog tipa i da još uvek nije korišćeno u specijalnoj vojnoj operaciji.
U Vazdušno-desantnim jedinicama postoje hramovi koji se sastoje iz dva dela, od šatora sa crkvenom opremom i prikolicom u kojoj može da se spava. Desant hrama se vrši pomoću standardne platforme za tehniku VDV-P-7. Na nju se stavljaju kutije sa opremom i šator. Modul osim dizel-generatora snage šest kilovata, ima i frižider i klima uređaj. Osim toga, aeromobilni hram ima projektor za prikazivanje filmova, zvučnike i drugu opremu.
Forum „Armija-2023“ počeo je juče i traje do 20. avgusta.