Prema naučnicima, novootkriveni vulkani široki su najmanje šest kilometara i uzdižu se više od 150 metara iznad okolnog morskog dna, i poslednji su u nizu vulkanskih kupa koje je 2019. otkrio italijanski Nacionalni institut za okeanografiju i eksperimentalnu geofiziku (OGS) u morskom području između Mazare del Valjo u sicilijanskoj provinciji Trapani i grada Skjaće.
„Ovo otkriće je važno jer baca svetlo na neistraženo morsko dno. Mediteranom se plovi milenijumima, ali, iznenađujuće, znamo vrlo malo o njegovom morskom dnu“, rekao je istraživač na OGS Dario Ćivile.
Istraživači su prikupili uzorke stena i naslaga lave, koje će analizirati u narednim mesecima.
„Kampanja, koje se odvijala između 16. jula i 5. avgusta, sprovedena je na nemačkom brodu „Meteor“ i završena je pre nekoliko dana skeniranjem prethodno neistraženog morskog dna duž Sicilijanskog kanala“, rekao je Ćivile.
Tokom ekspedicije, istraživači su otkrili i olupinu broda na dubini od 110 metara na takozvanoj Bezimennoj obali, otprilike na pola puta između vulkanskog ostrva Linosa i Sicilije, za koju je Ćivile rekao da još nije moguće utvrditi koliko je stara.
Iako podmorske erupcije često ostaju neprimećene, veruje se da je više od jednog miliona vulkana pod vodom, i oni su izvor 80 odsto vulkanskih aktivnosti širom sveta.
Ekspediciju na „Meteoru“ vodili su Univerzitet Malta i OGS, preneo je Gardijan.