Samo je televizijska kuća TBS u direktnom prenosu iz Parka mira, gde je održana ceremonija, na samom početku podsetila da su Amerikanci odgovorni za nuklearno bombardovanje.
Ovo nije rekao ni gradonačelnik Hirošime Kazumi Macui u tradicionalnoj Deklaraciji mira, niti guverner prefekture Juzaki, ni Kišida.
"Na današnji dan pre 78. godina, zbog jedne atomske bombe izgubljeno je sto i nekoliko desetina hiljada dragocenih života. Grad se pretvorio u spaljenu zemlju, u trenu ljudi su bili lišeni snova i svetle budućnosti", rekao je Kišida na početku svog govora, ali nije naveo ko je kriv za izgubljene živote i snove.
Istovremeno, u njegovom govoru bilo je mesta za Rusiju.
"Sada, zbog produbljivanja podela u međunarodnoj zajednici po pitanju smanjenja nuklearnog naoružanja i zbog činjenice da Rusija preti nuklearnim oružjem, put ka ovom (svetu bez nuklearnog oružja) postaje sve komplikovaniji", rekao je premijer.
Guverner Hirošime je svoj govor započeo spominjanjem „nuklearnih pretnji Rusije“ i nuklearnog i raketnog programa Severne Koreje, ali nije naveo ni državu koja je bacila atomsku bombu na grad. On je naglasio potrebu da se odustane od nuklearnog oružja, rekavši da su neprijateljstva u Ukrajini počela, „ne zato što Ukrajina nema nuklearno oružje, već zato što ga Rusija ima“.