Naime, teroristička Oslobodilačka vojska Kosova proganjala je, hapsila i ubijala Albance koji su bili protiv otcepljenja Kosova i Metohije od ostatka Srbije.
Danas, četvrt veka kasnije kroz tzv. Ustav Kosova, vlasti privremenih pokrajinskih institucija tragaju za osnivačkim dokumentima preduzeća na Kosovu i svakom kome pronađu da u njihovim dokumentima postoje nazivi mesta na srpskom ili prefiksi da je preduzeće osnovano kao srpsko, ili se u papirima pominje Kosovo i Metohija - ukidaju dozvolu za rad.
Sve je počelo sa odlukom o oduzimanju licence za rad najvećoj medijskoj kući na KiM „Kljanu Kosova“ gde su, prema navodima kosovskog ministarstva industrije, preduzetništva i trgovine (MINT), pronađeni „sumnjivi dokumenti sa neustavnim oznakama“.
U krivičnoj prijavi koja je podneta 14. juna navodi se da u poslovnoj dokumentaciji ovog medija stoji da su gradovi Peć i Đakovica u Srbiji.
Komisija za razmatranje žalbi za registraciju preduzeća odlučila je da je Agencija za registraciju preduzeća Kosova postupila u skladu sa zakonom kada je suspendovala odobrenje na osnovu koje posluje televizija „Kljan Kosova“.
Samo nekoliko dana kasnije iz ministarstva su izašli sa tvrdnjama da postoje i druga preduzeća koja posluju sa sličnim dokumentima i da je Komisija pregledala predmete.
„Među 660 pregledanih dosijea, rezultat je da 48 njih ima neustavno označavanje, predstavljajući Kosovo kao deo Srbije. Proces je pokrenut protiv pet preduzeća za sada. Ovih pet privrednih subjekata, u dokumentaciji vlasnika ili ovlašćenih predstavnika, imaju neustavan sadržaj i to: ‘Gnjilane-Srbija’, ‘Priština-Srbija’, ‘Đakovica-Srbija’, ‘Kosovska Mitrovica-Srbija’, a bave se kupoprodajom nepokretnosti, carinskom trgovinom na malo, izgradnjom stambenih i nestambenih objekata i kablovskim telekomunikacijama“, naveli su iz ovog ministarstva.
Ovakve odluke suprotne su Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN tako i samim tzv. Ustavom Kosova gde jasno u Članu 59 tačka 9 piše:
„Pripadnici zajednica imaju pravo, pojedinačno ili u okviru zajednice da koriste lokalne nazive, nazive ulica i drugih topografskih oznaka koje odražavaju i uzimaju u obzir multietnički i multijezički karakter date oblasti“.
Ipak, sve što ima veze sa Srbijom, prema odlukama kosovskih vlasti mora biti ukinuto i kažnjeno, pa se tako ne dozvoljava ulaz srpske robe na Kosovo, srpska štampa već dva meseca ne stiže do svojih čitalaca, a usled nedostatka reakcija međunarodne zajednice postalo je sasvim uobičajeno da vam na administrativnim prelazima policajac ne dozvoljava da uđete na KiM ukoliko na sebi imate majicu sa obeležjima Srbije ili citatom neke od pesama gde se pominje Kosovo.